Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
COP26: redukcja emisji metanu tak samo ważna jak CO2. Do inicjatywy dołącza 100 państw

Na szczycie klimatycznym w Glasgow padła ważna deklaracja w sprawie redukcji emisji metanu, który jest szkodliwym gazem cieplarnianym

Metan to gaz nawet 100 razy bardziej szkodliwy dla atmosfery niż dwutlenek węgla (CO2). Dlatego walka z globalnym ociepleniem musi uwzględniać redukcję jego emisji. Podczas szczytu klimatycznego COP26 liderzy ponad 100 krajów świata podpisali porozumienie Global Methane Pledge, którego głównym punktem jest ograniczenie emisji metanu o 30 proc. do 2030 roku w porównaniu z rokiem 2020.

To pierwszy konkret, który padł na COP26. Dlaczego inicjatywa dotycząca metanu jest tak istotna? Przez wiele lat jego negatywne oddziaływanie na środowisko było pomijane, jednak obecny stan wiedzy nie pozwala na dalszy brak działania.

Przeczytaj też: Oto lista 20 głównych winnych kryzysu klimatycznego

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w sierpniu 2020 roku zaprezentował efekty badań, wskazując, że metan jest w znacznej mierze odpowiedzialny za tempo ocieplania klimatu. Był to impuls dla USA i UE do tego, by stworzyć globalne porozumienie na rzecz redukcji emisji metanu.

Metan jest uwalniany podczas intensywnych prac rolniczych, hodowli bydła i towarzyszy wydobyciu paliw kopalnych. Jego znaczne ilości wydostają się, kiedy dochodzi np. do wycieków ropy. Przypisuje się mu odpowiedzialność za podniesienie temperatury na świecie o pół stopnia Celsjusza, podczas gdy związek CO2 z podniesieniem temperatury oszacowano na 0,8 stopnia Celsjusza.

Przeczytaj też: Arabia Saudyjska będzie redukować emisje CO2 i metanu

O inicjatywie w sprawie redukcji emisji metanu mówili na COP 26 Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, prezydent USA Joe Biden i wysłannik ds. klimatu USA John Kerry.

Dokumentu nie podpisały Chiny, Indie i Rosja, czyli kraje wskazywane jako najwięksi emitenci tego gazu. Pozytywnym zaskoczeniem dla komentatorów jest postawa Brazylii w tej kwestii. Kraj ponosi sporą odpowiedzialność za globalną emisję metanu i przystąpił w Glasgow do porozumienia.

Zdjęcie: Marek Piwnicki on Unsplash

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies