Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jeśli pszczoły wyginą, wpadniemy w kłopoty. Co im zagraża? Zobacz nowy film Arte

Filmem edukacyjnym pt. „Pszczoły na świecie” Arte chce zwrócić uwagę na problem wymierania tych pożytecznych owadów

Francuska telewizja Arte przygotowała kilkunastominutowy film „Pszczoły na świecie”, pokazujący ekspansję europejskich pszczół oraz historię ich wymierania. Program powstał we współpracy z Jean-Paulem Burdy, który jest wykładowcą historii i zapalonym pszczelarzem.

Przeczytaj też: Zamiast hodowli zwierząt wybrali uprawę konopii

Dlaczego pszczoły są zagrożone wyginięciem? Winny jest człowiek stosujący pestycydy i preparaty owadobójcze (neonikotynoidy). Neonikotynoidy, stosowane w rolnictwie, są do dziś obecne w trzech czwartych produkowanego globalnie miodu. Ich obecność nie szkodzi spożywającym produkt. Jak działa na pszczoły? Przede wszystkim upośledza ich zmysł orientacji. Słabną i nie są w stanie odpierać ataków drapieżników. A bez pszczół zagrożona jest bioróżnorodność. Jeśli ich zabraknie będziemy mieć też ogromne problemy z uprawą roślin.

Przeczytaj też: Pszczoły jak drony zbadają stan środowiska

Największym producentem miodu są Chiny. Nie dajmy się jednak nabrać na to, że zawierające go słoiki, które znajdziemy na sklepowych półkach, opatrzone etykietą miód i mające kilkukrotnie niższą cenę niż te z Europy, to ten sam produkt. Atrakcyjna cena chińskiego miodu wynika z dodawania do niego syropu glukozowego. Ponadto pszczoły eksportuje się do Europy, USA i rejonu Zatoki Perskiej, by wytwarzać tam miód. Owady pochodzą najczęsciej z Argentyny, Australii i Nowej Zelandii. Jest to jednak obarczone ryzykiem. Jakim? Tego dowiesz się z filmu, który wyprodukowała Arte.

Zdjęcie: Jacek Dylag on Unsplash

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies