Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polski startup chce rozwiązać problem nieprzetwarzanych odpadów. Zobacz, jak działają inteligentne śmietniki

Idealbin to startup, który opracował m.in. innowacyjny system informatyczny do zbierania i składowania odpadów

Polska gospodarka odpadowa poprawia się w ostatnich latach, ale wciąż zdecydowanie zbyt mało śmieci trafia do recyklingu. Dane GUS pokazują, że w 2020 r. udało się odzyskać 59 proc. odpadów komunalnych, a 26,7 proc. zrecyklingowano. W porównaniu z 2018 r. oznacza to poprawę, odpowiednio, o 2 i 0,7 punktu proc. Od września ub.r. w Polsce zaczął obowiązywać nakaz segregowania, więc można spodziewać się dalszego wzrostu wskaźników.

Przeczytaj też: UE importerem krwawych trofeów. Weź udział w akcji

Rośnie jednak produkcja opakowań z tworzyw sztucznych, a co za tym idzie zanieczyszczenie plastikiem. Polskie gospodarstwa domowe pod względem ilości wyrzucanych śmieci są w światowej czołówce. Jednocześnie świadomość ekologiczna jest wciąż zbyt niska. W 2020 r. z 13 mln ton zebranych odpadów komunalnych, 5,2 mln t trafiło na wysypiska. Problem sprawia również właściwe sortowanie śmieci, a znajdujące się na osiedlach wiaty śmietnikowe są często trudno dostępne dla osób starszych czy z niepełnosprawnościami. Bywają za to przepełnione. To wszystko przekłada się na zmniejszone wskaźniki recyklingu, kary dla gmin i wzrost opłat za śmieci. Ponieważ śmieci odbierane są za rzadko, śmietniki często są przepełnione, a kolejne worki lądują obok nich. Zaśmiecona okolica to nie tylko problem estetyczny, ale też zagrożenie biologiczne. Dlatego samorządy i firmy cały czas poszukują projektów, które pozwolą im rozwiązać problem odbioru i unieszkodliwiania odpadów.

Odpowiedzi stara się dostarczyć Idealbin – startup, który opracował m.in. innowacyjny system informatyczny do zbierania i składowania odpadów. Klapa kosza otwiera się za pomocą wydawanej każdemu użytkownikowi karty dostępu, co uniemożliwia podrzucanie śmieci osobom postronnym. W kontenerach umieszczone są czujniki poziomu zapełnienia, a także system automatycznego zgniatania. Po zapełnieniu się śmietnika firma odbierająca odpady dostaje powiadomienie, dzięki czemu może zoptymalizować trasy przejazdu.

Przeczytaj też: Ultraszybkie stacje ładowania Ionity wreszcie w Polsce

Kolejnym udogodnieniem jest aplikacja zapewniająca stały dostęp do danych o ilości posegregowanych śmieci, mogąca służyć także jako klucz dostępu do kontenerów. Informuje ona również, gdzie wyrzucić dany odpad, co pozwala poprawić wskaźniki recyklingu.

Elektroniczne systemy koszy zasilane są energią pochodzącą z zainstalowanych w nich paneli fotowoltaicznych. Istnieje również możliwość wyposażenia kontenerów w pokryte biologicznie czynną powierzchnią zielone dachy. Eliminuje to ewentualny brzydki zapach oraz może przełożyć się na zwiększenie wartości osiedla. Okleinę kontenerów można spersonalizować, co pozwoli dostosować ich wygląd do okolicznej estetyki. Zajmują one również mniej miejsca w porównaniu do tradycyjnych pojemnikami, a zaoszczędzoną powierzchnię można wykorzystać do innych celów.

Przeczytaj też: Koniec z niszczeniem elektroniki? Amazon zapowiada zmiany

To niejedyne tego typu rozwiązanie w Polsce. Wcześniej nowoczesnymi śmietnikami chwalił się Ciechanów, który wykorzystał technologię spółki T-Master. Za dostarczonym przez nią rozwiązaniem stoi grupa inżynierów z Ciechanowa i okolic.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies