Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polskie miasto szczyci się nowoczesnymi pojemnikami do segregacji odpadów. Ich wprowadzenie przyniosło imponujące efekty

System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO) składa się dzisiaj z kilkudziesięciu urządzeń

Ciechanów chwali się, że na jednym z osiedli z powodzeniem wprowadził bezdotykowe, zautomatyzowane kontenery na śmieci. To prawdopodobnie pierwsze w Polsce miasto, w którym nowoczesne pojemniki umożliwiają sprawdzenie, czy odpady są prawidłowo segregowane przez mieszkańców budynków wielorodzinnych. Projekt okazał się na tyle dużym sukcesem, że planowane jest wprowadzanie go na kolejnych osiedlach.

Przeczytaj też: Śmieciowy biznes na fali. Tak spółki zarabiają na ochronie środowiska

Montaż kontenerów został poprzedzony rocznym programem pilotażowym, który przyniósł bardzo pozytywne efekty: odsetek gospodarstw domowych segregujących odpady wzrósł z 10 do 90 proc. Każde z nich otrzymuje indywidualne kody QR, które pozwalają bezdotykowo otwierać pojemniki, co ma znaczenie w czasach pandemii. Po wrzuceniu odpady są automatycznie ważone.

Istotne jest to, że konstrukcja pojemnika uniemożliwia roznoszenie śmieci przez wiatr, gryzonie czy ptaki. Z kontenerów nie mogą również korzystać osoby spoza osiedla. Z kolei kamery zainstalowane przy śmietnikach pozwalają zidentyfikować osoby porzucające odpady obok nich. Co ciekawe, mieszkańcy deklarują, że dzięki monitoringowi czują się bezpieczniej w obrębie osiedla.

Przeczytaj też: Polacy rozsmakowali się w ekologicznej żywności

Korzyści dla mieszkańców osiedla są oczywiste: ich odpady muszą być właściwie segregowane, więc tzw. opłata śmieciowa jest dużo niższa. Z kolei miasto, a konkretnie podmiot zajmujący się usługami komunalnymi, może na bieżąco kontrolować poziom zapełnienia kontenerów. Pozwala to odpowiednio zaplanować odbiór śmieci i obniżyć koszty. Ciechanów otrzymuje też informacje o tym, ile i jakie odpady generują mieszkańcy, dzięki czemu efektywność recyklingu można poprawiać.

Warto podkreślić, że inteligentne śmietniki opracowała spółka T-Master, za którą stoi grupa inżynierów i programistów z Ciechanowa i okolic. Kontenery są również na miejscu produkowane. Te pozytywne doświadczenia Ciechanowa z selektywną zbiórką odpadów pokazują, że SISO powinny zainteresować się też inne miasta.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies