Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polskie gospodarstwa domowe w światowej czołówce pod względem ilości wyrzucanych śmieci

Jednocześnie należymy do krajów, w których ciągle mało odpadów trafia do recyklingu

Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów świata, w których gospodarstwa domowe produkują najwięcej śmieci – wynika z danych przedstawionych przez producenta opakowań Raja. Jak obliczono, gospodarstwa domowe na całym świecie wytwarzają 60 ton odpadów na sekundę, czyli 2 miliardy ton rocznie. Szacuje się, że do 2050 r. wartość ta wzrośnie o 70 proc. do 3,4 miliarda ton rocznie.

Przeczytaj też: Zamiast tradycyjnej pasty do zębów wybierz pastylki

Listę krajów, w których gospodarstwa domowe generują najwięcej odpadów, otwierają Niemcy. Jest to prawie 38 mln ton rocznie z ponad 51 mln ton odpadów komunalnych w ogóle. Na kolejnych miejscach znalazły się: Japonia, Turcja, Francja i Wielka Brytania. Polska została wymieniona na 8. pozycji. Nasze gospodarstwa produkują aż 10,5 mln ton śmieci na rok.

Raja opublikowała też drugą listę państw. Takich, w których najwięcej odpadów z gospodarstw domowych poddaje się recyklingowi. Tę listę otwiera Południowa Korea z wynikiem 59 proc. Źle nie wypadają też Niemcy, gdzie przetwarzana jest blisko połowa tego typu odpadów. Niestety w tym rankingu Polska już się do pierwszej dziesiątki nie zakwalifikowała. Jesteśmy dopiero na 16. pozycji, bo udaje się przetworzyć zaledwie 26 proc. odpadów z gospodarstw domowych.

To może nieco zaskakiwać, bo z niedawno opublikowanych badań zleconych przez Santadera wynika, że śmieci w domach sortuje aż 73,5 proc. osób. Zestawienie przygotowane przez Raja opiera się tymczasem na ostatnich danych OECD. Choć jest to najświeższe globalne zestawienie, jakim dziś dysponujemy, to dane do niego zebrano w 2018 r., czyli jeszcze przed wprowadzeniem w Polsce obowiązku segregacji odpadów. Z drugiej strony trudno powiedzieć, by ubiegły rok przyniósł u nas radykalną zmianę pod względem podejścia do sortowania śmieci. Edukacja na temat tego, jak prawidłowo pozbywać się odpadów i dlaczego jest to ważne, dopiero w Polsce rusza. Może więc z segregacją jest u nas tak jak z weganizmem: już ponad trzy miliony osób deklaruje, że jest na wegańskiej lub wegetariańskiej diecie, a jednocześnie spożycie mięsa na mieszkańca bije historyczne rekordy.

Przeczytaj też: Jak zrezygnować z szamponu w plastikowych butelkach?

O tym, co możesz zrobić, by ograniczyć ilość „produkowanych” przez Twoje gospodarstwo domowe śmieci, pisaliśmy w green-news.pl nie raz. Wiele cennych informacji na ten temat znajdziesz w sekcji Życie bez plastiku. Natomiast w wielkim skrócie przypomnę, że należy pamiętać, by w miarę możliwości podczas zakupów omijać produkty w plastikowych opakowaniach. Wyliczono, że na świecie trafia do recyklingu tylko 14 proc. z nich. Do sklepu zabierz też ze sobą własne torby lub użyj papierowych, ale tych bez foliowych dodatków – opakowania dwumateriałowe trudno potem posegregować. Wreszcie przed wyrzuceniem śmieci do odpowiednich pojemników zgnieć większe kartony i plastikowe butelki, by pozostawić więcej miejsca na inne odpady.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies