Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polskie perowskity ze świetną efektywnością. Jest oficjalny wynik

Renomowany instytut badawczy potwierdził, że dostarczane przez Saule Technologies ogniwa perowskitowe mogą być efektywnym źródłem energii bez dostępu do światła słonecznego

Badania przeprowadzone przez Fraunhofer ISE, renomowany niemiecki ośrodek naukowy, potwierdzają, że ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów firmy Saule Technologies mogą pracować z wydajnością 25,5 proc. Taki wynik osiągnięty został przy sztucznym oświetleniu LED.

To oznacza, że perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne produkowane przez Saule nadają się do zasilania urządzeń elektronicznych w pomieszczeniach, w warunkach słabego światła. Takie parametry umożliwiają zastosowanie ogniw w przypadku Internetu Rzeczy (IoT). Dla porównania standardowe panele fotowoltaiczne z krzemu monokrystalicznego osiągają sprawność w granicach 18-22 proc. przy odpowiednim nasłonecznieniu.

Przeczytaj też: To przełom. Sprzedaż aut elektrycznych jest wyższa niż diesli

Internet Rzeczy to sieć, w której urządzenia elektroniczne podłączone są do internetu. Dzięki temu można nimi zdalnie sterować i przesyłać informacje między urządzeniami. Ta futurystyczna wizja jest coraz bliższa realizacji, a Saule Technologies chwali się, że jako pierwsza firma na świecie uruchomił linię do produkcji ogniw perowskitowych, które w przyszłości będą IoT zasilać.

– Nasza pierwsza fabryka już dziś drukuje urządzenia perowskitowe odpowiednie dla sektora IoT. Po pomyślnym rozpoczęciu komercjalizacji jesteśmy gotowi, by zwiększyć skalę działalności. Nadszedł czas na budowę nowych fabryk o znacznie wyższych zdolnościach produkcyjnych na całym świecie. Prognozuje się, że rynek IoT w 2025 r. będzie warty 1,1 biliona dolarów (w przeliczeniu 4,4 bn zł). Jesteśmy na to przygotowani – uważa cytowana w komunikacie Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektor ds. technologii w firmie Saule Technologies.

Przeczytaj też: Skąd mikroplastik w ciałach niemowląt? Szokujące badanie

Jej zdaniem nowe fabryki powinny powstawać jak najszybciej, bo zainteresowanie perowskitowymi urządzeniami fotowoltaicznymi dynamicznie rośnie. Dostarczane przez Saule ogniwa mogą służyć jako źródła energii w i na budynkach, ale również np. w elektromobilności. Już dzisiaj firma budowlana Skanska rozwija technologię pokrywania elewacji budynków biurowych półprzezroczystymi ogniwami słonecznymi na bazie perowskitów dostarczanych przez Saule Technologies.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies