Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ekologiczne biurowce to nie tylko panele na dachach. Skanska wprowadza ważną innowację

Przy budowie warszawskiego biurowca wykorzystano beton o obniżonym śladzie węglowym

Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych w budownictwie najczęściej kojarzone jest z energooszczędnym oświetleniem, fotowoltaiką czy ekologicznymi systemami grzewczymi. Tymczasem prośrodowiskowe działania można podjąć już na etapie budowania domu, galerii handlowej czy biurowca. Przykładem takich działań chwali się Skanska.

Przeczytaj też: Ten t-shirt powstał z glonów i pochłania dwutlenek węgla z atmosfery

Deweloper przekonuje, że jako pierwszy w środkowej Europie zastosował beton Vertua plus o obniżonym śladzie węglowym. Jego emisyjność jest o średnio 42 proc. mniejsza niż betonu tradycyjnego. Nowy produkt wprowadziła na rynek firma Cemex, a materiał wykorzystano przy realizacji warszawskiego projektu dewelopera – w budynku biurowym P180 przy ulicy Puławskiej w Warszawie.

Przy budowie P180 wykorzystano prawie 3,5 tys. m3 betonu o obniżonym śladzie węglowym. Uniknięto w ten sposób emisji CO2, jaką wygenerowałoby 42-krotne okrążenie Ziemi wzdłuż równika samochem osobowm z silnikiem benzynowym. Z pomocą takich nowinek do 2030 roku Skanska planuje w naszym regionie zredukować swoją emisję dwutlenku węgla o 50 proc. Jednocześnie deklaruje chęć osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2045 roku.

Przeczytaj też: Szwedzka firma produkuje zamienniki mleka z ziemniaków

W jaki sposób obniżono emisję CO2 przy produkcji betonu? Spółka wyjaśnia, że na ten proces składa się wiele czynników. Zmodyfikowano skład, wykorzystano lokalne surowce oraz cement o niskim śladzie węglowym. Na etapie produkcji zastosowano też paliwa alternatywne.

Skanska chwali się też innymi działaniami, które mają uczynić jej projekty bardziej zrównoważonymi. Należy do nich m.in. współpraca z Signify, dzięki której w biurowcach stosowane jest energooszczędne oświetlenie. Firma kilka lat temu rozpoczęła też testowanie fotowoltaicznych ogniw z perowskitu opracowywanych przez Saule Technologies. Rozwiązanie zostało już sprawdzone w warszawskim biurowcu Spark. Uruchomiono też pilotażową linię produkcyjną umożliwiającą produkcję ogniw w większym formacie.

Przeczytaj też: Unimot uruchamia własną linię produkcyjną paneli fotowoltaicznych

Z serwisu green-news.pl dowiesz się, że Skanska w ubiegłych latach kładła chodniki, w których wykorzystano tzw. zielony beton. Pomaga on oczyszczać powietrze ze spalin. Za sprawą specjalnej mieszanki i pod wpływem promieni słonecznych na jego powierzchni szkodliwe substancje, np. tlenki azotu, są rozkładane na nieszkodliwe związki. Badania udowodniły, że na obszarze, na którym zastosowano „zielony beton”, stężenie dwutlenku azotu jest o około 30 proc. niższe niż na standardowym chodniku.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies