Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
BNP Paribas wynajmie klientom iPhone'a. Nowy zielony trend

Bank BNP Paribas promuje ideę „wynajmij, nie kupuj”. Po wygaśnięciu umowy telefony wrócą na rynek

Banki prześcigają się w dostarczaniu produktów i usług, które można uznać za „zielone”. Z nową propozycją wychodzi BNP Paribas oferując swoim klientom długoterminowy wynajem telefonów komórkowych. Co w tym zielonego?

– Chcemy dać klientowi wybór i pokazać, że nie trzeba posiadać, żeby korzystać. Wystarczy wynająć smartfon w ramach usługi, która jest także niezwykle korzystna finansowo. Obciążenie budżetu konsumenta jest niższe niż cena detaliczna urządzenia – mówi Krzysztof Wojciechowski, dyrektor departamentu nowych modeli biznesowych i innowacji PF Banku BNP Paribas.

Przeczytaj też: Amazon niszczy swoje produkty. Zobacz wyniki śledztwa

Umowę najmu podpisuje się z bankiem na dwa albo trzy lata. BNP Paribas w pakiecie daje też dodatkowe usługi: skrócony czas serwisowania, przedłużoną gwarancję czy ubezpieczenie: od kradzieży, zalania, przepięcia czy zbitej szybki i uszkodzonej matrycy ekranu. Po zakończeniu umowy klient zwraca telefon, a współpracująca z bankiem firma odnawia go i wystawia na sprzedaż na rynku wtórnym. Tym samym smartfon zyskuje nowe życie. Część odnowionych telefonów zostanie także przekazana podopiecznym partnerów Fundacji BNP Paribas w celu ograniczenia wykluczenia cyfrowego.

To właśnie zmiana nawyków konsumpcyjnych jest jednym ze sposobów reagowania na sytuację zasobową i ekologiczną naszej planety. Usługi z zakresu ekonomii współdzielenia (ang. sharing economy) takie jak Uber, Bolt czy Airbnb zyskują dużą popularność szczególnie wśród młodszych osób. Dodatkowo w wyniku trendu gospodarki używania (ang. usage economy) coraz większym zainteresowaniem cieszą się wszelkie usługi z zakresu wynajmu (Panek, Veturilo, Lime).

Korzystne dla ochrony środowiska i szerzenia idei zrównoważonego rozwoju jest także podejście gospodarki o obiegu zamkniętym, w której przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe dbają o wykorzystanie dostępnych zasobów w większym stopniu (samowystarczalne fabryki, domy inteligentne) czy o kolejne cykle życia używanych produktów (vintage shopy, second-handy, wyprzedaże garażowe).

– W te trendy globalne wpisuje się nowy produkt wynajmu długoterminowego urządzeń. Smartfony stanowią nieodłączną część życia współczesnego człowieka, według raportu Smart Barometr firmy Digital Care, 80 proc. Polaków posiada tego typu urządzenie – dodaje Krzysztof Wojciechowski.

Przeczytaj też: Netflix tnie emisje i zachęca widzów do współpracy

Jednocześnie w Polsce, jako konsumenci, lubimy stare telefony trzymać w szufladach. Dlaczego? Bo mogą się przydać. Potwierdziło to badanie, jakie wcześniej wśród swoich klientów przeprowadził Tauron. O jego wynikach więcej dowiesz się tutaj. Z kolei badanie przeprowadzone na zlecenie firmy ReBuy pokazało, że w szufladach polskich domów było prawie 30 mln starych telefonów.

Na początek Bank BNP Paribas zaoferuje wynajem iPhonów. Warunków finansowych oferty na razie nie przedstawiono.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies