Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Warszawie miejskie instytucje będą musiały zgłaszać plany wycinki drzew, a mieszkańcy zapoznają się z nimi online

Niebawem wejdzie w życie Karta Praw Drzew z siedmioma standardami postępowania

W 2021 roku wejdą w życie przepisy, dzięki którym w mieście być może ocaleje więcej drzew. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy poinformował, że wszystkie instytucje miejskie będą musiały zgłaszać chęć wycięcia drzew oraz uzasadniać swoją decyzję. Nowy standard Informowania o wycince drzew umożliwi mieszkańcom wgląd w działania urzędów. To pierwszy ze standardów stołecznej Karty Praw Drzew. Miasto ma w planach wprowadzenie jeszcze sześciu. Nowoczesne zarządzanie miejską zielenią zakłada dostęp do systemu, w którym znajdą się zarówno informacje o nasadzeniach, jak i wycince.

Przeczytaj też: Warszawski sąd przyznał Wolszczak rację. Za jakość powietrza odpowiada państwo

– Warszawa to pierwsze miasto w Polsce, które wypracowało jednolite standardy zarządzania miejską zielenią. Karta Praw Drzew i towarzyszące jej dokumenty ujednolicą zasady przeglądu i pielęgnacji drzew, wypracowane i stosowane z powodzeniem od kilku lat przez Zarząd Zieleni. Teraz będą obowiązywać wszystkie jednostki miejskie i urzędy dzielnic. Jako pierwszy przyjęliśmy standard informowania o wycinkach, by mieszkańcy mieli dostęp do transparentnej informacji o losie każdego miejskiego drzewa – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. Karta Praw Drzew i towarzyszące jej siedem standardów opisują sposoby kontrolowania stanu miejskiej zieleni, zawierają instrukcje jak dbać o ich stan i jakie zapewnić drzewom warunki podczas różnego rodzaju budów i remontów. W dokumentach znajdziemy także odniesienia do adaptacji do zmian klimatu w obszarze pielęgnacji zieleni.

Przeczytaj też: Kurierzy DHL Express na rowerach w Warszawie

Pozostałe standardy pojawiać się będą sukcesywnie w kolejnych miesiącach. Wnioski dotyczące usunięcia drzew (wraz z uzasadnieniami) będą dostępne online, w serwisie mapowym miasta, w zakładce Wiem o Wycince. Nowy standard opisuje, jak należy oznakowywać drzewa i prowadzić spotkania informacyjne z mieszkańcami. Nie dotyczy indywidualnych mieszkańców i zgłoszeń z ich posesji, ani obszarów leśnych, na których prowadzona jest planowa gospodarka leśna. Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy będzie dysponować pełną bazą danych o wycinkach przeprowadzanych na terenach miejskich, bez względu na to, który organ prowadzi sprawę.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w grudniu 2020 roku zadeklarował, że miasto ma się do 2050 roku stać neutralne klimatycznie. Warszawa jest pierwszą polską aglomeracją, która przystąpiła do programu Zielone Miasta prowadzonego przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. W związku z tą deklaracją uruchomiła wirtualną platformę projektu Zielona Wizja Warszawy. Postępowanie z miejską zielenią to jeden z ważnych elementów programów, w których uczestniczy miasto.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies