Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Warszawa neutralna klimatycznie? Na razie w wirtualnym pawilonie, który pomoże zbierać opinie o proponowanych projektach

Miasto przygotowuje się do stworzenia planu pozwalającego osiągnąć neutralność klimatyczną przez stolicę do roku 2050. Nie może działać w oderwaniu od potrzeb mieszkańców, dlatego uruchamia specjalną platformę

Urząd miejski w Warszawie uruchomił wirtualną platformę projektu Zielona Wizja Warszawy. Jego celem jest przygotowanie planu osiągnięcia przez stolicę neutralności klimatycznej. Neutralność klimatyczna to inaczej wyzerowanie emisji gazów cieplarnianych. Polega między innymi na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla (CO2) i zrównoważeniu (na przykład poprzez sadzenie drzew) emisji nie dających się wyelimonować. Jako maksymalny termin osiągnięcia tego stanu w całej unijnej gospodarce określony przez Komisję Europejską przyjmuje się 2050 rok. Warszawska platforma jest dostępna pod tym adresem.

Przeczytaj też: W Polsce czekają nas depopulacja i zmagania ze skutkami katastrofy klimatycznej

W założeniach serwis poświęcony dążeniu do neutralności klimatycznej ma być interaktywny, czyli służyć nie tylko przekazywaniu informacji od ratusza, ale także zbieraniu opinii warszawiaków. – Pozwala na zadawanie pytań, komentowanie poszczególnych dokumentów czy etapów realizacji, a także zgłaszanie nam własnych propozycji działań – wylicza Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Warszawy. Interesująca jest także sama forma – wirtualna sala, której pierwowzorem była sala wykładowa pawilonu Zodiak.

Przeczytaj też: Jaki kształt powinna mieć Strefa czystego transportu w Warszawie?

Projekt Zielonej Wizji Warszawy jest związany z ubiegłorocznym przystąpieniem miasta do programu Zielone Miasta. Program ten wspiera duże miejscowości w projektach na rzecz zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców. Dotyczą one takich dziedzin jak ciepłownictwo, gospodarka odpadami czy transport, co w przypadku metropolii jest szczególnym wyzwaniem. Projekt współfinansuje Taiwan Business (Fundusz Współpracy Technicznej EBOR) i Ministerstwo Finansów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies