Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Saule i Columbus zazielenią polskie miasta. Rewolucja zaczyna się w Piastowie

Polska technologia ma w końcu szansę znaleźć szersze zastosowanie

Spółki Saule Technologies i Columbus Energy weszły we współpracę z władzami Piastowa. Chcą przekształcić centrum miasta w obszar, na którym energia elektryczna będzie czerpana z paneli fotowoltaicznych na bazie perowskitów. Na razie Saule i Columbus podpisały z miastem list intencyjny, na mocy którego powstaną umowy kupna zielonej energii, czyli PPA (Power Purchase Agreement). Koszty inwestycji pokryje Columbus, a miasto będzie dzierżawcą instalacji słonecznych i odbiorcą energii. Wielkości inwestycji nie podano.

Przeczytaj też: Scania prezentuje w pełni elektryczną ciężarówkę

Budynki administracji publicznej w ścisłym centrum Piastowa zostaną wyposażone w perowskitowe panele fotowoltaiczne, a po ulicach będą się poruszać elektryczne autobusy. Do tego dojdą przystanki komunikacji miejskiej z tablicami ogłoszeń zasilanymi energią słoneczną oraz solarne carporty (wiaty fotowoltaiczne z funkcją ładowania) czy ładowarki dla jednośladów elektrycznych.

Columbus i Saule przy okazji tego projektu poinformowały, że do roku 2021 chcą zrealizować we współpracy z miastami i gminami 50 inwestycji typu PPA. Według spółek technologia perowskitów możeułatwić transformację energetyczną, ponieważ ogniwa te są lekkie i cienkie – sprawdzą się nie tylko na dachach, ale też na elewacjach. Dzięki temu nawet starsze budynki mogą się stać w pełni niezależne energetycznie.

Przeczytaj też: Doładowywane z gniazdka hybrydy emitują dużo więcej niż deklarują producenci

Na początku września pisaliśmy w green-news.pl, że Columbus Energy zainwestuje w Saule Technologies 10 mln euro, czyli niemal 45 mln zł. Po transakcji Columbus obejmie w Saule 20 proc. udziałów i będzie dystrybutorem produktów firmy oraz związanych z nimi licencji. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe.

Ogniwa nowego typu są nie tylko cienkie i lekkie, ale też elastyczne i transparentne. To sprawia, że pod wieloma względami przewyższają panele fotowoltaiczne bazujące na krzemie. Technologia opracowana przez Olgę Malinkiewicz może znaleźć wiele zastosowań: od paneli na budynkach, przez markizy i rolety, po urządzenia wpisujące się w trend IoT (internet rzeczy). Wielką zaletą perowskitów jest to, że wyróżniają się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies