Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Saule Technologies zaprezentowała fotowoltaiczne żaluzje. Zapowiada rynkową rewolucję

Startup chce skomercjalizować nowy produkt i szuka do tego partnera

Dostarczająca elastyczne ogniwa fotowoltaiczne polska spółka Saule Technologies zaprezentowała lamele – łamacze światła wyposażone w perowskitowe ogniwa słoneczne. W premierze, która odbyła się na torze Silesia Ring, udział wzięli przedstawiciele kilkudziesięciu największych polskich firm z branży logistyki, detalicznej, FMCG, telekomunikacji czy nieruchomości. To oni mogą być pierwszymi odbiorcami rozwiązania, które może przynieść przełom.

Przeczytaj też: Apple zamieszane w aferę recyklingową

Produkt pokazany podczas premiery posiadał system automatyzacji i smart sterowania osłoną. Lamele mogą być dostosowane do preferencji konkretnego odbiorcy – dotyczy to nie tylko użytego materiału (aluminium, drewno, szkło czy tworzywa sztuczne), ale też kształtu, szerokości czy koloru. Firma informuje, że łamacze mogą współpracować z instalowaną na dachach stacją pogodową. Dzięki aktualizowanym na bieżąco danym automatycznie zmieniają swoje ustawienie względem pozycji Słońca.

System, który spółka zaprezentowała przy współpracy z partnerami – Somfy oraz Aliplast – pozwala na integrację z niemal każdą automatyką budynkową BMS (Building Management System). Dodatkowo rozwiązanie zabezpiecza budynek przed przegrzewaniem czy wychłodzeniem. Saule Technologies przekonuje, że znacząco redukuje to koszty eksploatacji klimatyzacji i ogrzewania we wszystkich rodzajach budynków.

Przeczytaj też: Polski startup dostał miliony na walkę ze smogiem

Innowacyjność produktu polega oczywiście na tym, że zastosowano w nim technologie perowskitowe. Dzięki temu ogniwa są lekkie, cienkie, elastyczne i półprzezroczyste, co daje im przewagę nad tymi krzemowymi. Do ich wytworzenia nie są wymagane wysokie temperatury (co obniża koszty i ma znaczenie dla środowiska). Perowskity mogą generować energię ze sztucznego światła i są wydajne nawet wtedy, gdy promienie słoneczne padają pod innym kątem niż 90 stopni. Ogniwa te można montować na różnych powierzchniach - zarówno tekstyliach, jak i pionowych elewacjach.

Spółka Saule Technologies poinformowała też o organizacji przetargu na licencję produktu na Europę. Zwycięzca będzie mógł uzyskać wyłączność na sprzedaż rozwiązania w wybranych krajach lub na całym kontynencie. Czas na składanie ofert jest do połowy stycznia przyszłego roku. Warto przypomnieć, że niedawno okazało się, iż w firmę założoną przez Olgę Malinkiewicz zainwestuje Columbus Energy. Gracz z rynku fotowoltaiki za 10 mln euro obejmie 20 proc. udziałów w Saule Technologies.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies