Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Spore wydarzenie na krajowym rynku OZE. We Wrocławiu ruszyła fabryka ogniw perowskitowych

Firma Saule Technologies w końcu może pochwalić się swoją technologią na większą skalę

Firma Saule Technologies uruchomiła we Wrocławiu linię produkcyjną perowskitowych ogniw słonecznych. Spółka zapewnia, że to pierwsza tego typu fabryka na świecie. Zakład o powierzchni około 5 tys. metrów kwadratowych będą opuszczać niezwykle cienkie, lekkie i elastyczne ogniwa, które powinny się sprawdzić wszędzie tam, gdzie nie zdadzą egzaminu tradycyjne panele krzemowe.

Przeczytaj też: Elektrownia Turów musi wstrzymać pracę

Saule Technologies to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich startupów – nie tylko w branży OZE. Podmiot rozwija technologię perowskitów, której pomysłodawczynią była Olga Malinkiewicz. Projekt rozwijany jest od połowy poprzedniej dekady, a w początkowej fazie wspierał go japoński inwestor Hideo Sawada.

Ogniwa perowskitowe mogą znaleźć zastosowanie m.in. na dachach budynków o lekkiej konstrukcji, w oknach (elementy mogą być częściowo transparentne), samochodach, żaglach, namiotach, obudowach laptopów, a nawet telefonach. Producent zapewnia, że sprawdzą się w zasilaniu dronów, urządzeń z segmentu internetu rzeczy, ale też w satelitach. Istotne jest to, że technologia ta pozwala generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła.

Przeczytaj też: Amazon inwestuje w duże maszyny latające

Jednym z obszarów zastosowań rozwiązań perowskitowych jest fotowoltaika nabudynkowa, czyli BIPV (building integrated photovoltaics) oraz BAPV (building attached photovoltaics). W pierwszym przypadku mowa o ogniwach zintegrowanych z fasadą na nowo budowanych obiektach. W drugim instalacje fotowoltaiczne montowane są na fasadach już istniejących budynków. To sprawiło, że pomysłem Saule Technologies zainteresował się Columbus Energy – największy dystrybutor instalacji fotowoltaicznych w Polsce. W ubiegłym roku spółka zainwestowała 10 mln euro w rozwój tego startupu, o czy możesz przeczytać w serwisie green-news.pl. Podmioty poinformowały, że trwają już prace nad projektem linii przemysłowej, o wydajności do 100 MW rocznie.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies