Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Skanska zbuduje w Krakowie antysmogowe chodniki

Skanska zapowiada położenie 1900 metrów kwadratowych tzw. zielonego betonu, który pomoże oczyścić powietrze ze spalin. Pierwsza część chodnika zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku

Co to jest „zielony beton? Dzięki zastosowaniu w nim specjalnej mieszanki, pod wpływem promieni słonecznych na jego powierzchni szkodliwe składniki spalin, czyli tlenki azotu (oznacza się je symbolem NOx) są rozkładane na nieszkodliwe związki podobne do tych, które stosuje się przy nawożeniu roślin.

Beton ten został przetestowany i w laboratorium, i w warunkach miejskich, przy różnym natężeniu ruchu samochodowego. Pomiary przeprowadzone wspólnie przez Skanska i trzech partnerów naukowych - Instytut Geofizyki PAN, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego - udowodniły, że na obszarze, na którym zastosowano „zielony beton”, stężenie dwutlenku azotu, jest o około 30 proc. niższe niż na standardowym chodniku.

Przeczytajcie też: Czarny scenariusz. Łódzkie zmienia się w pustynię

Budowa chodników z „zielonego betonu” w Krakowie to kontynuacja projektu rozpoczętego przez Skanska i Górażdże w Warszawie. Taki chodnik powstał już w zeszłym roku przy projekcie biurowym Generation Park. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zapowiedział, że chodniki z „zielonego betonu” zostaną wykorzystane również w innych miejscach w mieście.

Chodnik z „zielonego betonu” powstanie wokół dwóch budynków kompleksu biurowego High5ive wznoszonego przy ulicy Pawiej w Krakowie. Prace rozpoczną się we wrześniu tego roku. Pierwsza część chodnika ma być oddana do użytku w grudniu, a kolejna zostanie udostępniona w lutym 2020 r.

Przeczytajcie też: Elektryki emitują więcej CO2? To nieprawda

Kraków jest jednym z miejsc w Polsce o najwyższych stężeniach smogu. - High5ive powstaje w ścisłym centrum miasta, a my zawsze staramy się dać naszymi inwestycjami coś więcej najbliższej okolicy i mieszkańcom. Dzięki „zielonemu betonowi” będziemy mogli dołożyć cegiełkę do walki ze smogiem w Krakowie – mówi Marcin Pędrak, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska.

Tlenki azotu są szkodliwe dla zdrowia. Zwiększają zapadalność na astmę wśród dzieci. Dwutlenek azotu został natomiast zaklasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO jako substancja o działaniu rakotwórczym. Niestety smog to dużo więcej niż NOx, więc chodniki nie rozwiążą problemu w całości. Najskuteczniejsze byłoby ograniczanie transportu spalinowego i eliminacja paliw stałych wykorzystywanych do ogrzewania domów.

Sam budynek High5ive można tymczasem określić jako biurowiec przyszłości. Da się do niego dojechać pociągiem, autobusem, tramwajem, samochodem czy rowerem, a także naładować tam elektryczny samochód i rower. Dodatkowo, jak zapowiada Skanska, tereny wokół powstającego kompleksu będą bogate w roślinność. To ważne, bo – jak pokazują przelewające się przez Polskę upały – w obliczu kryzysu klimatycznego każde drzewo w mieście jest na wagę złota.

KATEGORIA
WIADOMOŚCI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies