Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Przełomowa zapowiedź PKO BP. Największy polski bank (w końcu) wycofa się z finansowania węgla

Jednocześnie bank zapowiada większe środki na zielone projekty i zwiększanie liczby kobiet na stanowiskach menedżerskich

To już oficjalne: największy polski bank wreszcie zapowiada pożegnanie z węglem. W green-news.pl możesz już w kilku miejscach przeczytać, że dotychczas to właśnie państwowe molochy PKO BP, Pekao oraz PZU jako ostatnie instytucje finansowe w regionie zwlekały z odchodzeniem od finansowania paliw kopalnych, szczególnie węgla.

Przeczytaj też: Pierwsze polskie miasto emituje zielone obligacje

Ten etap jednak właśnie się kończy. „Bank wdrożył element oceny ryzyka ESG (skrót od Environmental, Social and Corporate Governance, po polsku: wskaźniki środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego – red.) w procesie kredytowym dla klientów korporacyjnych, a zaktualizowana w 2020 r. polityka kredytowa banku dla sektora energii wysokoemisyjnej zaostrzyła kryteria finansowania oraz objęła szerszy zakres przedsiębiorstw, w tym działających w branżach okołowęglowych. Obowiązująca polityka jasno zakłada też brak nowych zaangażowań w sektor wydobywczy węgla kamiennego i brunatnego. Bank zobowiązuje się, że wyeliminuje ekspozycję na te sektory do 2030 r.” – czytam w środowym komunikacie PKO BP.

Jednocześnie bank zobowiązuje się, że tempo finansowania zielonych inwestycji będzie rosło o co najmniej 5 proc. rocznie. Zobowiązuje się też do ograniczenia własnej emisji gazów cieplarnianych do 40 tys. ton w 2025 r., czyli o 60 proc. w stosunku do 2019 r. Zgodnie z wytycznymi ESG, PKO BP podejmuje też zobowiązanie w zakresie polityki różnorodności: odsetek kobiet na kluczowych stanowiskach menedżerskich w 2025 r. będzie nie niższy niż 35 proc.

– Od 2019 r. z coraz większą determinacją podejmujemy działania ukierunkowane na jedno z największych współczesnych wyzwań – przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Dziś wykonaliśmy kolejny krok na tej drodze i podjęliśmy konkretne, mierzalne zobowiązania w obszarze ESG. Chcemy tak jak dotychczas wypracowywać najlepsze wyniki dla naszych akcjonariuszy, ale dodatkowo – szukać możliwości, aby jednocześnie rozwijać się w sposób bardziej zrównoważony. Zagadnienia związane z ESG szerzej uwzględnimy też w naszej kolejnej strategii – wyjaśnia cytowany w komunikacie Jan Emeryk Rościszewski, wiceprezes PKO BP, kierujący pracami zarządu od czasu odejścia Zbigniewa Jagiełły.

Dzisiejsze bardzo ważne deklaracje PKO BP są ostatecznym potwierdzeniem, że wkrótce znikną jakiekolwiek możliwości finansowania projektów biznesowych, które mają negatywny wpływ na środowisko i klimat. W związku z tym należy zadać pytanie, co po 2030 roku będzie działo się z polskimi kopalniami i elektrowniami, które według zapowiedzi rządu miałyby kontynuować pracę, a jednocześnie nie będą miały jak finansować swojej bieżącej działalności.

Przeczytaj też: Recepta na zrównoważony biznes? Działać. Potem komunikować

W ostatnim czasie pisaliśmy o tym, że również PZU, choć nie złożyło jeszcze deklaracji o nieubezpieczaniu węgla, to coraz mocniej angażuje się we wspieranie energetyki odnawialnej. Również bank Pekao w ubiegłym miesiącu zadeklarował, że nie będzie finansować nowych projektów węglowych. Zapis o tym pojawił się w strategii ESG banku na lata 2021-24.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: WĘGIEL, CO2, PKO BP

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies