Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Chcesz być ekologiczny nawet po śmierci? Oregon jako trzeci stan w USA zalegalizował właśnie kompostowanie ludzkich zwłok

Gubernator stanu Oregon Kate Brown podpisała dokumenty umożliwiające kompostowanie zwłok. Przepisy wejdą w życie 1 lipca 2022 roku. Podobne obowiązują już w Waszyngtonie i Kolorado

Od 2020 roku w stanie Waszyngton w USA legalne jest poddawanie się kompostowaniu po śmierci. Zakład pogrzebowy oferujący usługi kompostowania, inaczej nazywane redukcją organiczną, chce być zieloną alternatywą dla tradycyjnego pochówku bądź kremacji. Po niespełna dwóch latach od ich wprowadzenia, będą oferowane już w trzech stanach USA. Cały proces opisywany jest jako przyspieszone przekształcanie ludzkich szczątków w glebę.

Firma Recompose, która świadczy usługi organicznego pochówku, wycenia proces na 5,5 tys. dolarów. Trwa on około 30 dni. Po każdym ciele pozostaje około jeden metr sześcienny żyznej gleby. Cały proces odbywa się w specjalnym kontenerze wypełnionym materiałem organicznym (różnego rodzaju roślinami). Zawarte w nich drobnoustroje odpowiadają za przyspieszony proces rozkładu ciała. Po około miesiącu przetworzone resztki są wyjmowane z kontenera i leżakują kolejne dwa do czterech tygodni, aby stwardnieć. Po tym czasie otrzymujemy substancję podobną do kompostu, która zresztą może posłużyć jako nawóz np. w parkach lub chronionych lasach.

Przeczytaj też: Z ulubionej półki na książki zrobisz trumnę

Tradycyjny pochówek w trumnie to spore obciążenie dla środowiska. Podczas rozkładu zwłok umieszczonych w trumnie wydzielają się toksyny. Jeśli dojdzie do zalania terenu cmentarza, istnieje ryzyko skażenia wód gruntowych. Do tego potrzebne są spore tereny, w dobrze skomunikowanych lokalizacjach. W dobie wiszącego nad nami widma katastrofy klimatycznej, która łączy się z gwałtownymi załamaniami pogody, tornadami, huraganami i intensywnymi opadami, tradycyjne pochówki mogą stać się problematyczne. Zwłoki można też skremować. Ta metoda z kolei wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. Kompostowanie wydaje się w tym zestawieniu najzieleńszą opcją. Przedstawiciele Recompose oceniają, że biopochówki to może być szybko rozwijający się biznes. Wystarczą odpowiednie regulacje.

Przeczytaj też: Gminy desperacko szukają sposobów na suszę

Recompose to greentech, który prowadzi kolejną rundę finansowania. Zakłada, że pozyskanie 15 mln dolarów od inwestorów pozwoli firmie stworzyć trzy centra, w których będzie można kompostować ciała. Na razie dostępnych jest 10 miejsc w kontenerach w jednej lokalizacji, choć firma rozszerza działalność o kolejne stany. Kontenery, w których zachodzi cały proces zaprojektowała dyrektorka zarządzająca Recompose, Katrina Spade, która od lat zajmuje się zrównoważonym projektowaniem.

W Polsce przepisy nie zezwalają na tego rodzaju pochówek. Trumny i urny trafiają na jeden z dwóch rodzajów cmentarzy: wyznaniowy lub komunalny.


Zdjęcia: mat. prasowe Recompose

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies