Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Startup Holy Grail chce powstrzymać katastrofę klimatyczną. Opracowuje tanią technologię wychwytywania CO2 z atmosfery

Firma pozyskała od inwestorów kilka milionów dolarów wsparcia. Do zrobienia jest jednak bardzo dużo

Jak pozbyć się nadmiaru CO2 z atmosfery? Chociaż przybywa krajów i firm zapowiadających redukcję emisji, to w rzeczywistości ludzkość generuje coraz więcej gazów cieplarnianych, a katastrofa klimatyczna jest coraz bliżej. Planeta potrzebuje taniej i wydajnej technologii wychwytywania CO2. Młoda amerykańska firma Holy Grail, czyli święty Graal deklaruje, że dostarczy ją na rynek.

Przeczytaj też: 925 mln euro na rozwój rynku baterii w Europie

O startupie zrobiło się ostatnio głośno, bo pozyskał od inwestorów 2,7 mln dolarów (ponad 10 mln zł), o czym poinformował m.in. serwis techcrunch.com.

Holy Grail bardzo oszczędnie dzieli się informacjami na temat technologii, którą opracował. Przekonuje jednak, że jego pomysł na wychwytywanie CO2 z atmosfery różni się od tych obecnie stosowanych. Nie wymaga budowania wielkich instalacji, jest do przyjęcia z ekonomicznego punktu widzenia, nie wiąże się też z bardzo skomplikowanymi procesami, wymagającymi drogich urządzeń. Co więcej, nie konsumuje dużych ilości wody czy energii elektrycznej, a do tego jest skalowalny. Zalet jest tak dużo, że od razu zapala się lampka ostrzegawcza.

Przeczytaj też: Amazon niszczy nowe produkty. Skala zjawiska przeraża

Holy Grail chce sprzedawać swoje urządzenie klientom biznesowym, ale też indywidualnym. Oznacza to, że każdy będzie mógł wyłapywać CO2 z atmosfery. Tu jednak pojawia się pewien problem. Bo o ile firma przekonuje, że opracowała innowacyjny sposób sekwestracji dwutlenku węgla, o tyle brakuje pomysłu na to, co z nim potem zrobić. To jedna z przynajmniej kilku kwestii, które muszą zostać rozwiązane. Pozostaje mieć nadzieję, że twórcy podołają wyzwaniu i nie będzie to kolejny legendarny projekt, który mógł zmienić losy świata, ale skończył w szufladzie.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies