Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ponad 300 milionów zwierząt w UE jest wciąż hodowanych w klatkach. Rezolucja Parlamentu Europejskiego przegłosowana, czy to koniec epoki klatkowej hodowli?

To wydarzenie może zwiastować poważne zmiany w hodowli zwierząt. Parlament Europejski wzywa unijnych urzędników do działania

Inicjatywa European Citizens’ Initiative (ECI) „End of Cage Age”, czyli „Zakończmy epokę klatek” ruszyła w 2018 roku. Ponad 170 organizacji działających na rzecz praw zwierząt wsparło ją swoimi działaniami. Zebrano ponad 1,4 mln podpisów poparcia inicjatywy. Efekt? 10 czerwca Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą Komisję Europejską do wskazania, od kiedy hodowla klatkowa zostanie w UE zakazana.

Organizacje popierające inicjatywę sugerują, że zakaz powinien zacząć obowiązywać od 2027 roku. Chodzi o poprawę warunków życia ponad 300 milionów zwierząt. Dziś m.in. 85 proc. królików spędza życie w ciasnych klatkach.

Przeczytaj też: Jest już kultowy majonez Kielecki w wersji dla wegan

Za rezolucją głosowała ogromna większość, bo aż 558 z 705 europarlamentarzystek i europarlamentarzystów. Parlament Europejski wzywa Komisję, by opracowała pełniejszą politykę żywnościową wspierającą przejście na bardziej zrównoważony system żywnościowy. Apeluje taże by „podstawą nowych inicjatyw dotyczących dobrostanu zwierząt były wyłącznie niezależne badania naukowe, z uwzględnieniem również wszelkich możliwych skutków negatywnych, np. ryzyka chorób, złamania mostka czy kanibalizmu w sektorze drobiu”. PE zwraca także uwagę, że unijny Zielony Ład może wspierać rolników w dążeniu do poprawy dobrostanu zwierząt i przypomina, a KE „musi wspierać rolników w edukowaniu konsumentów”. Cały dokument możesz przeczytać tutaj.

Przeczytaj też: Apel w sprawie zakazu hodowli zwierząt na futra. Duże oczekiwania wobcec Johnsona

Prace nad poprawą warunków chowu zwierząt w UE trwają od 1997 roku. Jako kroki milowe można uznać przyjęcie w 2007 roku dyrektywy 2008/119/ WE dotyczącej normy ochrony cieląt. Wprowadzała ona m.in. konieczność budowy kojców w taki sposób, by zwierzę mogło się położyć, obserwowac otoczenie i nawiązywać kontakt fizyczny z innymi krowami. Natomiast w 2013 roku zmieniono przepisy dotyczące ciężarnych świń. Nakazywały one trzymanie pokrytych loch i loszek (samic świń, które wcześniej nie miały potomstwa) w grupach. Uznano, że skoro świnie to zwierzęta stadne, to izolacja w okresie ciąży narusza ich dobrostan.

Stanowisko PE uwzględnia także fakt, że w badaniu dotyczącym stosunku Europejczyków do dobrostanu zwierząt aż 82 proc. ankietowanych zaznaczyło, że dobrostan zwierząt gospodarskich powinien być chroniony lepiej niż obecnie. Według danych End the Cage Age liczba zwierzą w klatkach w Polsce wynisi ponad 41 mln, czyli wiecej niż obecnie mamy obywateli.

W Polsce przybywa firm, które odchodzą od wykorzystania choćby jaj od kur hodowanych w klatkach. Pisałam o tym w tekście przybliżającym działania Lubelli.

Zdjęcie: Sandy Millar on Unsplash

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies