Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Czy Boris Johnson zakaże sprzedaży futer? Apelują o to największe nazwiska świata mody

Co sekundę na świecie trzy zwierzęta zabijane są tylko po to, by pozyskać z nich futro. Projektantki mody i gwiazdy apelują do premiera Wielkiej Brytanii o wprowadzenie zakazu sprzedaży futer. To ograniczy hodowlę zwierząt na świecie

Stella McCartney, Vivienne Westwood i Katharine Hamnett to projektantki, które wystosowały do premiera Borisa Johnsona apel w sprawie całkowitego zakazu sprzedaży naturalnych futer. Wielka Brytania miałaby szanse stać się pierwszym krajem, w którym taki zakaz by obowiązywał.

List otwarty w tej sprawie podpisało 50 osobistości świata mody, mediów i rozrywki m.in. współzałożyciel i gitarzysta Queen Brian May, aktorka Judi Dench, wokalistka Leona Lewis oraz komik Ricky Gervais.

Przeczytaj też: Amerykanie zostaną wegetarioanami z przymusu?

W Wielkiej Brytanii od 2003 roku hodowla zwierząt na futra jest nielegalna. Nie ma jednak zakazu ich sprzedaży. Importowane futra pochodzą m.in. Chin, Finlandii, Francji i Polski. Dla futer hodowane są norki, lisy, szynszyle, króliki czy jenoty. Co roku na całym świecie zabija się ponad 100 mln zwierząt po to, by ostatecznie obedrzeć je ze skóry. Jak podkreśla organizacja Humane Society International, w każdej sekundzie na świecie na futra zabijane są trzy zwierzęta.

Pandemia spowodowana przez koronawirus obnażyła część praktyk stosowanych na fermach oraz pokazała skalę hodowli zwierząt na potrzeby branży futrzarskiej. Wirusa wykryto na ponad 420 fermach norek w 11 krajach. Uśpiono setki milionów zwierząt. Cierpienie hodowanych stworzeń oraz zagrożenie dla człowieka wywołane rozprzestrzenianiem się chorobotwórczych patogenów to dwa podstawowe argumenty przeciwników sprzedaży futer.

Przeczytaj też: Przemysłowy chów zwierząt będzie nas wiele kosztował

Takie kraje jak Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Czechy, Chorwacja, Macedonia, Holandia, Norwegia, Luksemburg, Serbia, Słowacja i Słowenia zakazały lub zakażą w najbliższym czasie hodowli zwierząt futerkowych. Do tej listy dołączają właśnie Węgry, a w 2025 roku Francja, która zobowiązała się wprowadzić taki zakaz. Przybywa krajów, które chcą zakończyć cierpienie zwierząt. Polska jest wśród tych państw, w których temat hodowli zwierząt futerkowych jest obecny za sprawą tzw. „piątki dla zwierząt”. Niestety, w ostatnim czasie okazało się, że z szumnych zapowiedzi polskich polityków nic tym razem nie będzie.

W USA Kalifornia jako pierwszy stan wprowadziła zakaz sprzedaży futer. Kolejne chcą iść w jej ślady.

Photo by Peter Lloyd on Unsplash

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies