Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
10 mld euro na gospodarkę obiegu zamkniętego. Sześć europejskich banków, w tym BGK, tworzy nowy fundusz

Pieniądze zostaną w całości przeznaczone na działania zmniejszające produkcję odpadów w Europie

Bank Gospodarstwa Krajowego, jego odpowiedniki z Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii, a także Europejski Bank Inwestycyjny uruchomiły dziś inicjatywę, której celem jest szybsze przechodzenie na tzw. gospodarkę o obiegu zamkniętym, w skrócie GOZ. Podstawowe założenie GOZ jest takie, że odpady przestają być złem koniecznym, a zaczynają być traktowane jako zasób, który można jeszcze wiele razy wykorzystać. W ten sposób minimalizuje się zużycie surowców i ilość odpadów. Utworzony w ramach tej inicjatywy fundusz ma w latach 2019-2023 sfinansować inwestycje o wartości co najmniej 10 mld euro.

Przeczytajcie też: Czy problem marnowania żywności zostanie w końcu rozwiązany?

Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli banków – inicjatorów przedsięwzięcia, podejmowane w jego ramach działania będą miały na celu redukcję odpadów, zwiększanie efektywności gospodarowania zasobami oraz rozwijanie innowacyjności poprzez promowanie obiegu zamkniętego we wszystkich sektorach gospodarki.

Przeczytajcie też: W wiatrakach nadchodzi era kolosów

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego (ang. Joint Initiative on Circular Economy – JICE) umożliwi wspieranie projektów kredytami, inwestycjami kapitałowymi i gwarancjami, a także tworzenie nowych struktur finansowania. Wpierane będą inicjatywy zarówno państwowe, jak i prywatne, złaszane przez gminy, prywatnych przedsiębiorców oraz jednostki badawcze. Finansowane będą m.in. działania w zakresie wytwarzania produktów w obiegu zamkniętym, eksploatacji w obiegu zamkniętym i wydłużania okresu użyteczności, czy też odzyskiwania materiałów i innych zasobów z odpadów.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies