Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Największy polski bank tworzy fundusz do inwestycji w OZE

To będzie pierwszy zielony fundusz inwestycyjny w Polsce. PKO BP wykłada na start 500 mln zł

Towarzystwo funduszy inwestycyjnych PKO TFI we współpracy z PKO Bankiem Polskim otwiera nowy, specjalny fundusz PKO Energii Odnawialnej. Ma generować stabilne zyski głównie dzięki inwestycjom w dwie flagowe technologie branży energii odnawialnej (OZE) – farmy wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne. Będzie to fundusz zamknięty aktywów niepublicznych – fizan.

Przeczytaj też: mBank znów podwaja finansowanie projektów OZE

– To pierwszy w pełni polski komercyjny fundusz infrastrukturalny tego typu. Przez inwestycje wyłącznie w aktywa zlokalizowane w Polsce chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie transformacji energetyki w naszym kraju. Pierwszym uczestnikiem funduszu będzie PKO Bank Polski, który planuje zainwestować w funduszu docelowo nawet 500 mln zł – informuje Piotr Żochowski, prezes PKO TFI.

OZE dostarczają coraz tańszej energii, która śmiało może konkurować pod względem cen z tą wytwarzaną z węgla. Jednocześnie rozwój odnawialnych źródeł energii przynosi atrakcyjne stopy zwrotu inwestorom. PKO deklaruje, że przychody będą stabilne dzięki długoterminowym umowom na sprzedaż zielonej energii klientom biznesowym (to PPA, Power Purchase Agreements) oraz dzięki wieloletnim kontraktom, jakie gwarantuje wygrana w tzw. aukcjach OZE organizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki.

PKO TFI planuje samodzielne inwestycje, ale nie wyklucza też współpracy z innymi firmami, zarówno z kraju jak i zagranicy. Można się domyślać, że będzie wspierać przede wszystkim państwowe grupy energetyczne – PGE, Tauron i Eneę.

– Na podstawie rozmów z klientami widzimy, że obecnie główną przeszkodą w rozwoju rodzimego rynku OZE jest ograniczony dostęp do kapitału. PKO Energii Odnawialnej – fizan jako potencjalny nabywca aktywów związanych z energetyką odnawialnąprzyczyni się do zmniejszenia tych ograniczeń – wyjaśnia cytowany w komunikacie Sławomir Sklinda, zarządzający nowym funduszem.

Jak będzie wyglądać polityka inwestycyjna PKO EO? Fundusz skupi się na kupowaniu spółek, które wytwarzają, przesyłają i magazynują energię z OZE. Chce inwestować również w magazyny energii, infrastrukturę przesyłową i urządzenia z tym związane. Preferowane będą projekty o mocy około 50 MW (w przypadku farmy fotowoltaicznej to już dużo). Głównym kryterium doboru celów inwestycyjnych będzie jednak nie moc, tylko zdolność do generowania zysków.

Przeczytaj też: Orlen rozpoczyna budowę farmy fotowoltaicznej

PKO TFI zastrzega, że z uwagi na fakt, że fundusz ten nie będzie publicznym funduszem inwestycyjnym zamkniętym, a jego certyfikaty nie będą dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym – oferta będzie mogła zostać skierowana wyłącznie do wybranych inwestorów. Aktualnie PKO TFI oczekuje na rejestrację funduszu w rejestrze sądowym.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: OZE, FUNDUSZE

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies