Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Polsce nadeszły silne mrozy, ale niech Cię to nie zmyli: globalne ocieplenie trwa

Początek 2021 roku jest w Polsce wyjątkowo zimny, ale to nie koniec problemu ze zmianami klimatu. Ubiegły rok był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów

Jeden z polskich publicystów, znany klimatyczny denialista (a przy tym antyszczepionkowiec), opublikował na TT zdjęcie zaśnieżonej ulicy pisząc „To mówicie, że jest globalne ocieplenie?”. Wywołał tym burzę, bo na szczęście przybywa osób mających pełną świadomość, że zmiany klimatu to nie powod do drwin tylko poważny problem. Naukowcy regularnie biją na alarm, że to najważniejsze wyzwanie, z jakim ludzkość musi się zmierzyć.

Przeczytaj też: Z tymi plastikowymi przedmiotami pożegnasz się w 2021 roku

W Polsce nadal jednak nie brakuje osób gotowych wierzyć „czołowym publicystom”. Dlatego przypominamy, jakie są fakty:

  • Tak, globalne ocieplenie jest problemem, i to co raz większym.
  • Nie, jednorazowy powrót zimy nie odwołuje globalnego ocieplenia. Mrozy i solidne opady śniegu jeszcze 20 lat temu w Polsce były normą. To, że w ciągu ostatnich dekad śniegu brakuje, jest właśnie oznaką postępujących zmian klimatu.
  • Średnia rocznych temperatur na Ziemi rośnie. Ubiegły rok był jednym z najgorętszych w historii pomiarów. W Europie temperatury ustanowiły nowy rekord.
  • Coraz rzadsze opady śniegu w Polsce powodują regularne susze.
  • Anomalie pogodowe są coraz częstsze.
  • Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze jest wyjątkowo wysokie.
  • Firmy ubezpieczeniowe wypłacają rekordowe odszkodowania ze względu na skutki zmian klimatu.

Być może po takich mrozach, jakie zawitały właśnie w Polsce, w 2021 r. roczna średnia temperatur w kraju będzie niższa od tej z ostatnich lat. Opady śniegu są pozytywnym sygnałem, bo topniejąc podnoszą poziom wód gruntowych. Natomiast z jednego zjawiska pogodowego nie można wyciągnąć wiarygodnych wniosków co do długotrwałego trendu.

Podsumowując: nic się nie zmienia. Globalne ocieplenie trwa, kryzys klimatyczny cały czas zagraża ludzkości. To, jak globalne temperatury zmieniają się od 1851 roku, widać poniżej:


KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies