Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Greta Thunberg kończy 18 lat i jest na liście najbardziej wpływowych aktywistów na rzecz klimatu. Wiek nie ma tu większego znaczenia

Jeśli chcesz wpływać na opinię publiczną poprzez media społecznościowe i sprawy klimatu są Ci bliskie, możesz zacząć w każdym wieku tak można podsumować badanie serwisu SaveOnEnergy.com. Sprawdzono, jakim językiem posługują się najbardziej wpływowe osoby. Co ciekawe, to nie najbardziej „pozytywna” aktywistka ma najwięcej obserwujących

Serwisy SeveOnEnergy i SEMRush przeanalizowały wypowiedzi najbardziej wpływowych aktywistów i aktywistek kojarzonych z działaniami na rzecz środowiska i klimatu. Pod uwagę wzięto osoby o największych zasięgach w mediach społecznościowych. Badanie trwało od 1 listopada do 7 grudnia 2020 roku.

Metodologia badania uwzględniała aktywność na Twitterze (oryginalne wpisy, odpowiedzi, retweety). Wśród wytypowanej piętnastki znalazły się osoby z różnych kontynentów, naukowcy, uczniowie i dziennikarze. Co ciekawe, wśród najbardziej wpływowych osób zaangażowanych w walkę o przyszość planety dominują bardzo młodzi ludzie. Najmłodsza na liście SeveOnEnergy i SEMRush.com jest niespełna dziesięcioletnia Licypriya Kangujam @LicypriyaK (urodzona w 2011), działaczka z Indii. Jej konto na Twitterze obserwują 92 tys. osób.

Co ciekawe, najbardziej w Polsce znana aktywistka klimatyczna, kończąca właśnie 18 lat Greta Thunberg, zajęła w zestawieniu dopiero 15. miejsce. Szwedka gościła na COP24 w Katowicach w 2018 roku, w 2019 otrzymała tytuł Człowiek Roku magazynu Time oraz była dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla (2019 i 2020 roku). Greta w swoim przekazie nie jest też tak pozytywna, jak osoby z czołowych miejsc listy. Narracja Thunberg jest skrajnie różna od tego, co przekazuje światu np. Dr Ayana Elizabeth Johnson (@ayanaeliza), którą wskazano jako osobę niosącą najbardziej pozytywny przekaz na temat klimatu na Twitterze.

Czym zajmuje się Ayana Johnson? Jest biologiem morza. Została wskazana w badaniu jako najbardziej wpływowa aktywistka wśród badanej piętnastki. Konto Johnson obserwuje 66 tys. osób. Wśród jej 345 tweetów znaleziono 122 o pozytywnym wydźwięku i zaledwie 19 negatywnych. Najczęściej używane przez nią pozytywne słowa to: miłość, yay (wyraz aprobaty, dźwiękonaśladowczy) i gratulacje; negatywne to: zakaz, faszysta i piekło.

Jako drugi wymieniony został Paul Rose (@Paul_Rose), znany z występów w BBC podróżnik, polarnik i prezenter. Ma on 16,5 tys. obserwujących. Jego tweety na temat klimatu również w większości mają pozytywny wydźwięk. Najczęściej używane przez niego pozytywne wyrazy to wspaniały, fantastyczny i doskonały.

Trzecia miejsce zajęła nastoletnia aktywistka z USA, Alexandria Villasenor (@AlexandriaV2005). Mająca zaledwie 15 lat działaczka na rzecz sprawiedliwości klimatycznej ma 49,1 tys. obserwujących. Wśród jej 121 postów znaleziono 30 pozytywnych i 17 negatywnych słów. Najczęściej używane przez nią pozytywne wyrazy to: miłość, pełen nadziei i niesamowity; negatywne to kradzież, horror i zakaz.

Przeczytaj też: Celebryci działający na rzecz klimatu

W badaniu pojawiają się też ruchy takie jak: Sunrise Movment (@sunrisemvmt), amerykański ruch polityczny kierowany przez młodzież, 350 (@350) międzynarodowa organizacja zajmującą się ochroną środowiska oraz Extinction Rebellion (@ExtinctionR) XR, globalny ruch ekologiczny obecny także w Polsce.

Przeczytaj też: Neutralność klimatyczna - hasło 2021

Listę zamyka wspomniana już Greta Thunberg (@GretaThunberg) Choć jej narracja nie jest pozytywna, to z całą pewnością jest ona najbardziej rozpoznawalną z osób objętych badaniem (ma 4,4 mln obserwujących).

Więcej o metodologii badania SaveOnEnergy i SEMrush.com można przeczytać tutaj.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies