Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen: wyciek ropy w litewskim terminalu został unieszkodliwiony. Wydostało się 480 litrów

Na pełny raport dotyczący incydentu trzeba będzie jeszcze poczekać, jednak wstępnie wiadomo, że przyczyną wycieku był sztorm na Bałtyku

W poniedziałek 28 grudnia wieczorem media obiegła informacja o wycieku ropy, do którego doszło w należącym do Orlenu terminalu w Butyndze na północnym zachodzie Litwy.

Przeczytaj też: Polska z nowym rekordem w produkcji energii z OZE

Media informowały o tym, że zanieczyszczenie terenu jest spore i może grozić katastrofą ekologiczną. Orlen przekonywał tymczasem, że wyciek został zatrzymany i trwają prace nad oczyszczaniem terenu.

Jest już oficjalne stanowisko spółki Orlen Lietuva, która wspólnie z litewskim Ministerstwem Środowiska podsumowała incydent: wyciekło łącznie 480 litrów ropy. Skutki wydarzenia zostały całkowicie zneutralizowane, a terminal wróci do pracy 2 stycznia 2021.

Satelity CleanSea Net nie zarejestrowały zanieczyszczenia litewskich wód terytorialnych. Będą jednak monitorowane w celu zapewnienia płynnego ruchu statków i parametrów środowiskowych.

Przeczytaj też: 2020 rok był bolesnym czasem dla węgla

Na pełny raport dotyczący incydentu rzeba będzie jeszcze poczekać, jednak wstępnie wiadomo, że przyczyną wycieku był sztorm na Bałtyku. Doszło do rozszczelnienia fragmentu instalacji.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ORLEN, ROPA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies