Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Największa transakcja na rynku fotowoltaiki w Polsce

Właściciela zmieniły farmy słoneczne o łącznej mocy 45,4 megawata. Obie strony transakcji to zagraniczne podmioty. Takich przejęć będzie jeszcze u nas przybywać

Do Polski wchodzi Aberdeen Standard Investments (ASI) – wywodząca się ze Szkocji globalna firma inwestycyjna. Kupiła od litewskiego inwestora Modus Group, 49 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 45,4 MW. Jak na polskie warunki, są to duże projekty. Dość powiedzieć, że według ostatnich oficjalnych danych łączna moc wszystkich instalacji wytwarzających w Polsce energię ze słońca wynosi niespełna 800 MW.

Przeczytajcie też: Nowy pomysł rządu na zieloną energetykę

Transakcja między ASI a Modus to największe dotychczas w Polsce przejęcie na rynku energetyki słonecznej. Wartości transakcji niestety nie ujawniono. Wiadomo jednak, że wszystkie instalacje mają zapewniony zbyt energii po stałej cenie w ramach 15-letnich umów. To na nich oparty jest obecnie system wsparcia odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Wszystkie farmy słoneczne, które zmieniły właściciela, znajdują się głównie w zachodniej i północno-zachodniej części kraju.

Przeczytajcie też: Na dachu MPiT staną panele słoneczne

Można spodziewać się, że to dopiero początek większej fali przejęć na rynku fotowoltaiki w Polsce. Energetyka słoneczna będzie się w Polsce dynamicznie rozwijać. Również strony ogłoszonej dzisiaj transakcji zapowiadają, że nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

- Ustaliliśmy, że będziemy kontynuować współpracę w przyszłości, co umożliwi funduszowi inwestycyjnemu zakup projektów energii słonecznej, nad którymi pracujemy zarówno w Polsce, jaki w innych krajach Unii Europejskiej. Jesteśmy przekonani, że Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków dla rozwoju energii słonecznej ze względu na swój rozmiar i potencjał rozwoju w dziedzinie energii odnawialnej – ocenia Ruslan Sklepowicz, członek zarządu Modus Group odpowiedzialny za obszar energii odnawialnej.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies