Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Spółdzielnie i ułatwienia dla firm – rząd ma nowy pomysł na zieloną energetykę

Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz liczy, że przygotowywane przepisy dadzą silny impuls do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która ma ułatwić małym i średnim firmom inwestowanie we własne instalacje. Do tej pory przedsiębiorcy nie mogli być prosumentami i tym samym korzystać z rozwiązań, które coraz chętniej i śmielej stosują gospodarstwa domowe.

Na ostatniej prostej w projekcie pojawił się również zapis umożliwiający tworzenie spółdzielni energetycznych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Na mocy przepisów zaproponowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi spółdzielnie będą miały prawo do prosumenckich zasad rozliczeń energii elektrycznej w systemie opustów (opust to sposób bezgotówkowego rozliczenia energii elektrycznej pobranej przez prosumenta oraz wyprodukowanej w jego przydomowej instalacji OZE).

Przeczytajcie też: Polskę czeka słoneczny boom wśród małych i średnich firm

Projekt przepisów zostanie przekazany teraz do prac w Sejmie. Rządowi zależy, żeby przepisy jak najszybciej weszły w życie. Mają pomóc Polsce wypełnić cel 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 r. W ostatnich latach Polska zeszła ze ścieżki prowadzącej do tego celu. Wprowadzono bowiem przepisy niekorzystne dla rozwoju OZE, co wyhamowało szczególnie tempo budowy nowych farm wiatrowych.

Przeczytajcie też: Bruksela do Polski - więcej OZE, mniej węgla

Nowelizacja ustawy o OZE to element prowadzonego przez minister przedsiębiorczości Jadwigę Emilewicz programu Energia Plus.

W planach są kolejne ułatwienia, które mają na celu rozwój energetyki obywatelskiej, rozpowszechnienie inwestycji w OZE i zwiększenie udziału prosumenckich OZE w bilansie energetycznym Polski.

- Liczę na to, że te regulacje staną się silnym impulsem do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Już mamy pod tym względem konkretne osiągnięcia. W ubiegłym roku w Polsce powstało łącznie ok. 28,3 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2017 roku. Na koniec marca tego roku w sumie mieliśmy już ponad 65 tys. mikroinstalacji OZE. Według ogłoszonego w ostatnich dniach raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej już w tym roku Polska może znaleźć się na 4. miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych – mówi minister Emilewicz.

Przyznanie przedsiębiorcom statusu prosumenta, w połączeniu z innymi zmianami prawnymi i ułatwieniami w inwestycje fotowoltaiczne, umożliwi im obniżenie kosztów energii. Przyczynią się do tego również instrumenty finansowe, wspierające zakup mikroinstalacji.

KATEGORIA
WIADOMOŚCI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies