Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rekord sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie. Jak to wygląda na tle całego rynku?

W ujęciu rocznym widać wyraźny wzrost sprzedaży. Auta na prąd to jednak nadal tylko niewielka część branży motoryzacyjnej

W oczekiwaniu na milion samochodów elektrycznych na polskich drogach warto sprawdzić, jak rozwija się ten rynek w innych krajach. Sprawę przybliża The Guardian, powołując się na dane Schmidt Automotive Research. Okazuje się, w bieżącym roku (bez listopada) w 18 państwach europejskich sprzedano już ponad 500 tys. samochodów w pełni elektrycznych. Wraz z hybrydami typu plug-in udało im się przekroczyć granicę miliona sprzedanych pojazdów. To zdecydowany rekord, choć do wyników podobnych do tych, jakie można spotkać na rynku aut spalinowych, wciąż daleka droga.

Przeczytaj też: Maserati stawia na prąd

Jeśli 500 tys. sprzedanych samochodów na prąd porównać z 354 tysiącami z ubiegłego roku, to wzrost jest wyraźny. Za wynikiem tym stoi m.in. Volkswagen ID.3, który trafił na rynek zaledwie kilka miesięcy temu. Warto jednak pamiętać, że w Europie od stycznia do października br. sprzedano aż 13,3 mln samochodów. Samochody elektryczne stanową więc tylko 4 proc. rynku.

The Guardian przywołuje przykład rynku brytyjskiego, gdzie przez pierwsze trzy kwartały 2020 roku sprzedano 75 tys. e-aut i 50 tys. hybryd typu plug-in. Auta elektryczne wciąż stanowią jednak w tym kraju niewiele ponad 5 proc. rynku. Oczywiście zacznie się to szybko zmieniać, jeśli Wielka Brytania dotrzyma słowa danego przez premiera Borisa Johnsona i od 2030 roku wycofa ze sprzedaży nowe samochody z silnikami spalinowymi. Podobną ścieżką podąża kilka innych europejskich krajów.

Przeczytaj też: Rosja szykuje elektrycznego crossovera

Na razie trudno znaleźć samochody elektryczne w zestawieniach najpopularniejszych aut. Ich oferta jednak szybko rośnie, a w dłuższej perspektywie ceny powinny spadać. Nad tanim elektrykiem dla mas pracuje np. Volkswagen. Swoją odpowiedź przygotują też pewnie inni producenci. Ich wydatki na elektryfikację pojazdów mogą robić wrażenie, a sam Volkswagen zamierza na ten cel przeznaczyć kilkadziesiąt miliardów euro. Bogata oferta oraz innowacyjność, w połączeniu z popytem klientów oraz naciskiem ze strony państw, zapewne podkręcą rozwój tej branży.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies