Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Żabka otworzyła sklep naszpikowany innowacjami. Będzie zasilany tylko zieloną energią

Warszawska placówka to laboratorium do testowania nowych rozwiązań

Żabka coraz bardziej chce być postrzegana jako sieć, której zależy na planecie. W jej ofercie pojawiły się już bezmięsne hot dog i burger. W niektórych sklepach Żabki za zwrot plastikowych opakowań oferowane są nagrody, a wodę klienci mogą kupić w butelkach pochodzących z recyklingu. Firma postanowiła jednak pójść krok dalej i zaprezentowała w Warszawie swój sklep przyszłości.

Przeczytaj też: Polska może dużo zyskać na rozwoju morskich farm wiatrowych

Osoby zainteresowane tym obiektem muszą się udać pod adres Lewandów 46H na Pradze-Północ. Na pierwszy rzut oka to zwyczajny sklep, ale Żabka przekonuje, że klient w rzeczywistości trafi do laboratorium, w którym testowane są innowacyjne rozwiązania. Przed sklepem znajduje się stacja ładowania pojazdów elektrycznych zasilaną zieloną energią. Nie zapomniano też o rowerzystach. Stacja naprawy jednośladów pozwoli napompować koła czy wyregulować hamulce.

Przed sklepem stanęła też ławka solarna, z pomocą której można naładować sprzęt mobilny. Według zapewnień Żabki, wyprodukuje ona 80 kilowatogodzin energii rocznie – to wystarczy, by standardowego smartfona ładować przez 16 tys. godzin. Przed wejściem do obiektu klient trafi też na wertykalny ogród, który nie tylko produkuje tlen, ale też pochłania szkodliwe substancje z powietrza. Antysmogową rolę pełni również kostka brukowa. Za sprawą specjalnej nawierzchni zmniejsza ona stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50 proc. w porównaniu z asfaltem.

Przeczytaj też: Boris Johnson proponuje zieloną rewolucję

Rośliny w wertykalnym ogrodzie mogą być zasilane deszczówką. Pod sklepem ulokowano zbiornik o pojemności 2,2 tys. litrów. Dodatkowo wprowadzono w sklepie obieg zamknięty dla wody i zamontowano perlatory pozwalające zmniejszyć jej zużycie nawet o 50 proc. Ideę obiegu zamkniętego promuje także EKOmat, czyli urządzenie do zbierania puszek i butelek. Dzięki temu odpady nie trafią na wysypisko, lecz zostaną ponownie wykorzystane, co przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego.

W sklepie klient powinien zwrócić uwagę m.in. na podłogę kinetyczną. Zamienia ona kroki w energię elektryczną, która zasili sklepowe urządzenia. Obiekt korzysta też z technologii kwantowej. Elementem sklepowych szyb są kropki kwantowe, które pozyskują energię słoneczną. Jednocześnie sklep może być oświetlany w naturalny sposób. Oba te rozwiązania są obecnie rzadko stosowane – nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Przeczytaj też: Unilever stawia na dietę roślinną

Żabka korzysta też z bardziej tradycyjnych rozwiązań energetycznych. Na dachu sklepu zamontowano 40 paneli fotowoltaicznych, energia pochodzi także z farmy wiatrowej Wierzcholas. Prąd w pokazowym sklepie pozyskiwany jest wyłącznie z odnawialnych źródeł, a możliwość jego magazynowania sprawia, że zielona energia dostępna jest także w nocy i w dni, gdy pogoda nie sprzyja produkcji prądu.

Sklep zaznacza, że celem jest nie tylko pozyskiwanie zielonej energii, ale też ograniczanie jej zużycia. W tym celu wprowadzono np. drzwi lodówki, które otwierają się po przyłożeniu dłoni. W placówce wprowadzono również etykiety elektroniczne, tzw. cenówki i ekrany, będące cyfrowym odpowiednikiem dotychczas stosowanych plakatów. Oba rozwiązania pozwalają na oszczędność papieru.

Przeczytaj też: Handel śmieciami przenosi się do internetu

Ścianę do pomieszczenia technicznego wykonano z tysiąca plastikowych butelek. Z materiałów pochodzących z recyklingu zrobione są też meble oraz sufit. Łącznie rozwiązań sprzyjających środowisku jest około 20, a podzielono je na cztery grupy: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze i zielony transport. Więcej informacji znajdziesz pod tym adresem. Trzeba mieć na uwadze, że to sklep pokazowy i dopiero zastosowanie tych rozwiązań na szeroką skalę może przynieść istotne efekty. Kierunek wyznaczony przez popularną sieć jest jednak właściwy. Nawet, jeśli część pomysłów nie wyjdzie poza sferę testów.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies