Partner strategiczny
Blue Media
Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Żabka też chce być bardziej zielona. W jej sklepach kupisz wodę w plastikowych butelkach z recyklingu

Woda mineralna „Od nowa” dostępna jest w butelkach o pojemności 0,5 l

Sporo dzieje się ostatnio, gdy mowa o napojach, także tych alkoholowych, w opakowaniach, które są bardziej przyjazne środowisku. Dopiero co okazało się, że Johnnie Walker będzie sprzedawany w papierowej butelce, a Lipton Ice Tea Polacy kupią w butelce pochodzącej w 100 proc. z recyklingu, a tymczasem z nowościami nadciąga Żabka. Popularna sieć sklepów też chce być zielona, nie tylko jeśli chodzi o logo.

Przeczytaj też: Europejczycy cieszą się z rozwiniętego recyklingu. Gdzie naprawdę trafia ich plastik?

Firma wprowadza do sprzedaży wodę marki własnej „Od nowa” o pojemności 0,5 l. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że opakowanie – zarówno butelka, jak i etykieta – jest wykonane z materiału pochodzącego w 100 proc. z recyklingu. Mamy zatem do czynienia z rPET. Klienci mają do wyboru dwa warianty: niegazowaną i lekko gazowaną wodę. Produkt dostępny jest w każdej Żabce w cenie 1,90 zł. Firma przekonuje w komunikacie, że nazwa produktu odnosi się do odnowy organizmu, ale też środowiska naturalnego.

Ciekawe jest to, że na butelce umieszczono oznaczenia, które mają się okazać przydatne z punktu widzenia ponownego jej przetworzenia. Każdy klient może przeczytać na opakowaniu, że butelkę powinien wrzucić do kosza żółtego na tworzywa sztuczne, a etykietę do kosza niebieskiego na papier. Ta wiedza może się okazać cenna – w jednym z poprzednich tekstów pisaliśmy, że Polacy kiepsko radzą sobie z segregacją odpadów. Problem mają z tym nawet osoby z wyższym wykształceniem.

Przeczytaj też: Carrefour przywiezie zakupy elektrycznym dostawczakiem

Wiadomo już coś o opakowaniu. A co z jego zawartością? Woda pochodzi ze źródła „Anna” w uzdrowisku Muszyna w woj. małopolskim. Żabka zachwala ją jako w pełni naturalną, pochodzącą z głębokich warstw ziemi, bez ingerencji człowieka w jej skład. Woda ma się wyróżniać bogatą zawartością magnezu i wapnia. W tym przypadku można ponoć mówić o zdrowym orzeźwieniu. Problem polega na tym, że… to wciąż woda sprzedawana w plastiku.

Jeżeli ktoś koniecznie musi kupować wodę w butelce z tworzywa sztucznego, pewnie lepiej, by zdecydował się na tę w opakowaniu z rPET. Jest szansa, że faktycznie ma ono mniejszy wpływ na środowisko naturalne i katastrofę klimatyczną. Jednak warto zastanowić się nad opakowaniem wielorazowym, które napełnisz po prostu w swoim kranie. A jeśli nie możesz się obejść bez bąbelków, rozważ zakup saturatora do gazowania kranówki.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies