Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen krok bliżej budowy farmy wiatrowej na Bałtyku. Zaczęły się badania geologiczne

Orlen zapewnia, że pandemia nie wstrzymała przygotowań do budowy morskich wiatraków, a prace postępują zgodnie z harmonogramem

Orlen ogłosił niedawno, że do 2050 roku osiągnie neutralność klimatyczną. W ciągu nabliższej dekady koncern planuje zainwestować ponad 25 mld zł w projekty umożliwiające redukcję oddziaływania na środowisko. Jednym z kluczowych inwestycji będzie budowa farmy wiatrowej na Bałtyku. Firma zapewnia, że pandemia nie wstrzymała realizacji tego projektu, a prace postępują zgodnie z harmonogramem. Właśnie rozpoczął nowy etap prac.

Przeczytaj też: McDonald’s włącza się do gry o wegański rynek

Są nim badania geologiczne na trasie, na której stanąć ma przyłącze dla morskiej farmy wiatrowej. Analizy umożliwią wytyczenie podziemnej trasy, którą będzie można poprowadzić linię energetyczną łączącą wiatraki na Bałtyku z pierwszą stacją energetyczną na lądzie. Pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, na której terenie powstanie infrastruktura przesyłowa. Co ciekawe, zarówno na morskim, jak i lądowym odcinku przyłącza moc z farmy wiatrowej będzie wyprowadzana wyłącznie pod ziemią.

Badania geologiczne pozwolą określić optymalną trasę dla infrastruktury. Najpierw wykonane zostaną badania geofizyczne. Kolejnym etapem będzie pobranie próbek do analizy parametrów geotechnicznych. W celu ich zdobycia należy wykonać odwierty o głębokości do kilkudziesięciu metrów. Jednocześnie realizowane będą badania geofizyczne na wodach płytkich Bałtyku. Na zlecenie Orlenu prace w tym zakresie prowadzi firma Enprom. Kontrakt obejmuje przygotowanie przyłącza na odcinkach od farmy do brzegu oraz od brzegu do stacji elektroenergetycznej. Stąd zielona energia trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego.

Przeczytaj też: Japoński gigant porzuca elektrownie węglowe

Orlen zrealizował już wstępne pomiary dna morskiego i badania środowiskowe dla obszaru farmy. Firma oczekuje na decyzję środowiskową dla morskiego obszaru inwestycji. Na Bałtyku prowadzone są wciąż dodatkowe badania i niezbędne pomiary wietrzności, które zostaną wykorzystane przez projektanta farmy. Z serwisu green-news.pl mogłeś/aś się już dowiedzieć, że koncern poprzez spółkę-córkę Baltic Power jest właścicielem koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od wybrzeża, na wysokości Choczewa i Łeby. Łączny koszt inwestycji szacuje się na około 12 mld zł.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies