Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Columbus Energy wejdzie w perowskity. Zainwestuje prawie 45 mln zł w Saule Technologies

Deweloper fotowoltaiki obejmie udziały w spółce bazującej na technologii, którą opracowała Olga Malinkiewicz

Columbus Energy, notowany na NewConnect dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, zainwestuje 10 mln euro, czyli niemal 45 mln zł w Saule Technologies – innowacyjną spółkę, która rozwija rozwiązania bazujące na perowskitach opracowanych przez polską fizyczkę Olgę Malinkiewicz. Po transakcji Columbus obejmie w Saule Technologies 20 proc. udziałów. Będzie też dystrybutorem produktów firmy oraz licencji na nie na świecie.

Przeczytaj też: Nowe dane o inwestycjach w energetyce. Świat stawia na OZE

Pieniądze, które Saule Technologies pozyska od inwestora, zostaną przeznaczone na rozwój pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe (ultracienkie, utralekkie, elastyczne i transparentne ogniwa fotowoltaiczne przewyższające zastosowaniem tradycyjne ogniwa krzemowe), tworzone przez innowacyjne przedsiębiorstwo Olgi Malinkiewicz. Na podstawie zawartej już umowy inwestycyjnej Columbus nabył też prawo pierwokupu produktów opartych na ogniwach perowskitowych, dzięki czemu chce odgrywać wiodącą rolę jako dostawca tego typu rozwiązań na rynku.

– Jako polska firma, z polskim kapitałem, chcemy inwestować w polskie technologie, które mogą zrewolucjonizować świat – mówi cytowany w komunikacie Dawid Zieliński, prezes Columbusa. Jako akcjonariusz Saule Technologies Columbus będzie wspierać naukowców i inżynierów, a jako dystrybutor – promować perowskitowe produkty i zachęcać międzynarodowe przedsiębiorstwa do integracji perowskitowych rozwiązań z ich produktami.

Zastosowań dla technologii ST jest faktycznie dużo: lekkie i elastyczne panele słoneczne można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów. Moduły perowskitowe mogą sprawdzić się też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things (Internet Rzeczy. Lekkie ogniwa na bazie folii perowskitowej to także szeroka gama produktów takich jak m.in. markiza fotowoltaiczna, roleta, żaluzja, które znajdą swoje zastosowanie u indywidualnych odbiorców.

– Współpraca między Saule Technologies a Columbus Energy może znacznie przyspieszyć komercjalizację technologii, którą rozwijamy – liczy Olga Malinkiewicz.

Przeczytaj też: Liczysz na dopłatę do fotowoltaiki? Lepiej się pospiesz

Ogniwa perowskitowe wyróżniają się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu, także sztucznym. Mogą być też nadrukowywane na różnorodne podłoża, z dużą dowolnością kształtu – na przykład na folie, tkaniny, dachówki. Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnich sześć lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe. Wyróżniają się tym, że ogniowo perowskitowe ma grubość zaledwie jednej dziesiątej ludzkiego włosa.

– Dzięki takim cechom, zastosowanie ogniwa może być szerokie. To zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiczny – twierdzi Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies.

Foto: Saule Technologies (Olga Malinkiewicz).

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: OZE

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies