Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ekolodzy nie są zadowoleni. Twierdzą, że propozycje Brukseli nie uratują nas przed kryzysem klimatycznym

WWF wzywa do bardziej radykalnych działań na rzecz klimatu. Greenpeace wytyka Komisji Europejskiej klimatyczną kreatywną księgowość

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała zwiększenie celu klimatycznego UE do 2030 r. O co dokładniej chodzi w planie Brukseli, przeczytasz tutaj. W skrócie – w porównaniu z 1990 rokiem unijne emisje mają spaść o co najmniej 55 proc. Dla porównania Polska w latach 1990-2018 ograniczyła emisję CO2 o 13 proc.

Przeczytaj też: Orlen zapowiada redukcję własnych emisji

Zdaniem organizacji WWF zapowiedź złożona przez Ursulę von der Leyen to wprawdzie krok naprzód, ale wciąż niewystarczająco duży, by stawić czoła kryzysowi klimatycznemu. WWF wzywa do wyznaczenia celu ograniczenia emisji do 2030 r. na poziomie co najmniej 65 proc.

– Cel zaproponowany przez Komisję jest krokiem naprzód, jednak w dalszym ciągu niegwarantującym nam bezpiecznej przyszłości klimatycznej. Jeśli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną na świecie najpóźniej do 2050 roku, musimy zacząć zdecydowanie ograniczać nasze emisje już teraz – mówi Oskar Kulik, specjalista ds. polityki klimatycznej WWF Polska dodając, że dla Polski również cel zaproponowany dziś przez KE będzie oznaczał zdecydowane zwiększenie wysiłku redukcyjnego.

Ekspert zwraca uwagę, że propozycja Komisji jest nie do końca jasna. Nie wiadomo bowiem, czy ogłoszony dzisiaj cel będzie liczony wprost, czy w ujęciu „netto”. To drugie podejście pozwalałoby od rzeczywistej emisji odliczać pochłanianie dwutlenku węgla w sektorze użytkowania gruntów. – Gdyby tak się okazało, byłoby to nie tylko sprzeczne z brzmieniem unijnego Prawa Klimatycznego, które nie odnosi się do pochłaniania jako części celu, ale co gorsza, stanowiłoby spadek ambicji UE w zakresie klimatu – mówi Oskar Kulik.

Przeczytaj też: Propozycja KE to dla Polski zielona terapia szokowa

Na tę kwestię zwrócił uwagę w ostatnich dniach również Greenpeace wprost zarzucając Komisji Europejskiej klimatyczną „kreatywną księgowość”. Zdaniem wielu organizacji ekologicznych UE w zakresie krajowego pochłaniania netto w sektorze gruntów powinna ustanowić odrębne cele, które byłyby realizowane poprzez przyjazną dla różnorodności biologicznej odbudowę lasów i innych ekosystemów.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: CO2, WWF POLSKA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies