Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Radość, że Polacy jedzą dużo mniej mięsa, okazała się przedwczesna. Korekta danych GUS

Szkoda. Dieta bez produktów mięsnych jest dla nas po prostu zdrowsza

Kilka dni temu pisaliśmy, że w Polsce mocno spadło spożycie mięsa i można mówić o masowej rezygnacji z produktów zwierzęcych. Tak wynikało z informacji opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Według danych za 2019 r. spożycie mięsa było aż o 20 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Faktycznie dane wyglądały aż zbyt optymistycznie. Wzbudziły tak duże zainteresowanie mediów, że najwyraźniej GUS sam postanowił przyjrzeć się swoim obliczeniom. I niestety skorygował wynik.

Przeczytaj też: 100 marketów Dino jest już zasilanych energią ze słońca

Okazuje się, że dane za ubiegły rok zostały podane prawidłowo, ale spożycie za 2018 r. w raporcie „Rolnictwo w 2019 r.” było zawyżone. Dlatego wniosek, że mieliśmy do czynienia z radykalnym spadkiem, okazuje się błędny. W rzeczywistości w 2018 r. statystyczny Polak zjadł 62,4 kg mięsa, a w ubiegłym 61. Nastąpił więc spadek, ale znikomy. Trudno mówić o jakiejkolwiek żywieniowej rewolucji.

Przeczytaj też: Ta dieta jest zdrowa i dla Ciebie i dla planety

Okazuje się więc, że deklaracje w sondażach to jedno, a rzeczywistość to drugie. Przechodzenie na weganizm i wegetarianizm deklarują już 3 mln Polaków, ale w praktyce spożycie mięsa w ciagu roku spadło o nieco ponad 20 gramów tygodniowo na osobę. Szkoda, bo, jak niejeden już raz pisaliśmy w green-news.pl, przemysłowy chów zwierząt działa destrukcyjnie na środowisko naturalne. Tymczasem dieta, w której mięso zostaje wyeliminowane lub przynajmniej ograniczone, jest dla nas dużo zdrowsza. W związku z pandemią koronawirusa informowała o tym m.in. Polska Akademia Nauk.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies