Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
100 marketów Dino jest już zasilanych energią ze słońca

Dino Polska właśnie ukończyła montaż setnej instalacji fotowoltaicznej na dachach swoich sklepów. Do przyszłego roku instalacji OZE w marketach sieci będzie cztery razy więcej

O tym, że na co trzecim sklepie Dino Polska pojawi się odnawialne źródło energii, czyli OZE, green-news.pl pisał już w czerwcu (szczegóły – tutaj).

Cała operacja polega na tym, że sieć Dino zainstaluje panele słoneczne o łącznej mocy 14 megawatów (MW) na dachach 400 marketów. Dzięki realizacji tej inwestycji, będzie w stanie wygenerować w skali roku około 14 GWh czystej energii elektrycznej ze słońca, redukując tym samym zapotrzebowanie na energię z konwencjonalnych źródeł.

Przeczytaj też: Microsoft testuje technologie wodorowe

Dziś sieć marketów informuje, że w ciągu niespełna dwóch miesięcy projekt udało się zrealizować w 25 proc. Obecnie łączna moc zainstalowanych przez Dino Polska paneli wynosi około 3,5 MW.

Sieć handlowa postanowiła dołączyć do grona firm, które łączą ograniczanie wpływu na środowisko z realnymi oszczędnościami. Już w ubiegłym roku we wszystkich sklepach wymieniono oświetlenie tradycyjne na LED, które zużywa 40 proc. mniej energii elektrycznej. Obecnie trwa projekt wymiany opraw na parkingach przy starszych marketach Dino na oprawy LED, które zużywają o 75 proc. mniej energii. Parkingi przy nowopowstałych sklepach Dino od razu są wyposażane w energooszczędne lampy.

Przeczytaj też: Inwestycje w nowe farmy wiatrowe zostaną odblokowane

Około 200 z planowanych instalacji fotowoltaicznych Dino będzie mieć dość dużą moc po 30 kW. Wartość całej inwestycji można więc szacować na kilkadziesiąt milionów złotych. W obecnych warunkach czas spłaty takich projektów to kilka lat.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies