Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Energetyka odchodzi od węgla, choć nie ta państwowa. Spółka Zygmunta Solorza-Żaka zamyka kopalnię

Kopalnia Adamów zakończy pracę już za kilka miesięcy

Kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podjął uchwałę o likwidacji kopalni węgla brunatnego Adamów. Elektrownia Adamów, która była odbiorcą jej surowca, została zamknięta już ponad dwa lata temu, 1 stycznia 2018 r.

Przeczytaj też: Inwestycje w farmy wiatrowe zostaną odblokowane?

W ostatnim czasie kopalnia dostarcza węgiel do elektrowni Pątnów. Jednak, jak podaje ZE PAK w komunikacie, obecna sytuacja „nie generuje impulsów do utrzymywania obecnego potencjału w segmencie wydobycia”.

Wydobycie w Adamowie ustanie z końcem br. Grunty pokopalniane zostaną wykorzystane pod budowę nowej przyszłości, opartej na odnawialnych źródłach energii, czyli OZE. Tak stało się np. w przypadku uruchomionej niedawno przez Energę elektrowni wiatrowej Przykona (szczegóły – tutaj). Jednocześnie Zygmunt Solorz-Żak wyraźnie przestawia swój energetyczny biznes na zielone tory również w innych obszarach. Za pośrednictwem Polsatu zaoferuje klientom fotowoltaikę. Zajmie się tym wchodząca w skład grupy spółka Alledo. Na potrzeby tego produktu stworzono nową markę: Esoleo.

Przeczytaj też: Będą dwie grupy energetyczne, węglowa i zielona

Prywatny inwestor wkroczył na ścieżkę, którą powinny podążać również spółki państwowe. Jednak w przypadku głównego wydobywcy węgla kamiennego w Polsce, PGG, ustalono na razie tylko tyle, że opracowany zostanie plan naprawczy. Szczegóły przewidujące zamknięcie dwóch kopalń na życzenie związkowców zostały na razie wyrzucone do kosza.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies