Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Belgijski koncern stworzy w Nysie fabrykę wytwarzającą materiały do akumulatorów do elektryków. Część pieniędzy wyłoży EBI

To pierwszy kredyt udzielony koncernowi Umicore przez Europejski Bank Inwestycyjny

Europejski Bank Inwestycyjny udzielił koncernowi Umicore kredytu w wysokości 125 mln euro. Środki te mają być przeznaczone na sfinansowanie części inwestycji budowy fabryki materiałów katodowych w Polsce. Będą one trafiały do producentów akumulatorów litowo-jonowych, które stosuje się przede wszystkim w pojazdach elektrycznych. Realizacja projektu ma doprowadzić do powstania 350 miejsc pracy i do dekarbonizacji gospodarki.

Przeczytajcie także: Fotowoltaika szturmem bierze polski rynek

Nowy zakład powstanie w Nysie, na terenach dotąd niezagospodarowanych. Kredyt EBI pokryje połowę łącznego kosztu projektu w jego początkowej fazie. Belgijska korporacja Umicore przy okazji nawiąże współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie i będzie kształcić specjalistów w tej dziedzinie.

W marcu bieżącego roku EBI udzielił kredytu w wysokości ponad 2 mld euro spółce LG Chem Wrocław Energy, o czym pisaliśmy w serwisie green-news.pl. Wcześniej południowokoreański producent informował o przejęciu fabryki pod Wrocławiem. Inwestycja ma sprawić, że zakład po rozbudowie będzie jednym z największych na świecie i pozwoli odpowiedzieć na rosnący popyt na ogniwa litowo-jonowe do elektryków.

Przeczytajcie także: Ruszają dopłaty do samochodów elektrycznych

Produkcja akumulatorów do samochodów elektrycznych jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią przemysłu, a Europejski Bank Inwestycyjny zamierza się zaangażować w finansowanie projektów z tego obszaru. Instytucja przewiduje zwiększenie wsparcia w tym segmencie w 2020 roku do ponad 1 mld euro. Dla porównania, taką kwotę przeznaczono na ten cel w całym poprzednim dziesięcioleciu. Filip Platteeuw, dyrektor finansowy Umicore, przypomina, że przejście na e-mobilność ma kluczowe znaczenie dla radykalnego zmniejszenia emisji CO2.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies