Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Aż trudno w to uwierzyć. Największy problem z segregowaniem śmieci mają Polacy z wyższym wykształceniem

Okazuje się, że młodzi Polacy kupują eko żywność, a seniorzy wybierają produkty wielokrotnego użytku

Santander Consumer Bank zaprezentował wyniki badania przeprowadzonego na potrzeby raportu „Polaków portfel własny – wiosenne wyzwania”. Instytucja chciała przyjrzeć się temu, jak Polacy angażują się w działania proekologiczne. Cieszyć może to, że zaledwie 3 proc. rodaków zadeklarowało, że nie podejmuje żadnych działań na rzecz ochrony środowiska. Jeśli jednak bliżej przyjrzeć się danym, to mamy w Polsce kilka poważnych problemów.

Przeczytaj też: Banki uruchomią dużą akcję kredytową na cele antysmogowe

Bank przypomina, że na Polakach spoczywa obowiązek segregowania śmieci. Jednak nie wszyscy się do tego stosują. Z badania wynika, że śmieci w domach sortuje 73,5 proc. osób. Najchętniej podejmują się tego mieszkańcy dużych miast i osoby ze średnim wykształceniem. Co ciekawe, najbardziej sceptyczni wobec idei segregacji i recyklingu odpadów są ludzie z wyższym wykształceniem. Brak entuzjazmu w tej sprawie wyrażają także mieszkańcy miast do 50 tys. mieszkańców.

Trzech na czterech Polaków segregujących śmieci to kiepski wynik, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę obywateli i fakt, że każdy z nas przeciętnie co roku produkuje 325 kg śmieci. Jakie są tego efekty możesz przeczytać w serwisie green-news.pl w tym artykule. Plastik zalegający na wysypiskach prędzej czy później o sobie przypomni i po przebyciu długiej drogi trafi do naszych organizmów. Warto to podkreślać w kontekście badania Santandera – zaledwie co czwarty Polak unika lub rezygnuje z plastikowych opakowań.

Przeczytaj też: Koronawirus doprowadzi do poważnego spadku emisji CO2

Niemal 41 proc. respondentów zadeklarowało, że oszczędza wodę. Kiepski wynik, jeśli weźmie się pod uwagę, że Polska w tym roku może się zmagać z suszą stulecia. I chociaż podejmowane są działania, które mają poprawić sytuację w kolejnych latach, to nie ma pewności czy i kiedy uda się je zrealizować. Warto przy tym podkreślić, że skala zainicjowanych programów na razie jest zbyt mała jak na realną skalę problemu.

Z raportu Santandera wynika, że co dziesiąty Polak stosuje ekologiczne rozwiązania do ogrzewania domu. Wpływ na to ma zapewne nie tylko rosnąca świadomość ekologiczna, ale i działania podejmowane m.in. przez samorządy, które eliminują ze swojej przestrzeni chociażby piece opalane węglem. Dzięki temu lokalnie poprawia się jakość powietrza.

Przeczytaj też: Polskie miasta wstrzymują koszenie. Urzędnicy zmienią zdanie po opadach

Najmłodszą ankietowaną grupę z pewnością można pochwalić za korzystanie z energooszczędnych sprzętów (robi to 39 proc. osób w wieku 18-29 lat). Młodzi częściej niż inni kupują także żywność ekologiczną (29 proc.). Niestety, obraz postępowego pokolenia trochę zaburza informacja, iż niechętnie kupuje oni produkty wielokrotnego użytku.

Po produkty wielorazowe najchętniej sięgają starsi (korzysta z nich prawie połowa ankietowanych sześćdziesięciolatków). Na uwagę zasługuje fakt, że co czwarty senior powyżej 70 roku życia używa energooszczędnych sprzętów elektronicznych. Starsze osoby chętniej rezygnują też z pieców czy kominków. Co prawda rzadziej kupują one produkty pochodzące z ekologicznych upraw i hodowli, ale wpływ na to mogą mieć czynniki ekonomiczne.

Przeczytaj też: Spłonęła ponad jedna dziesiąta parku narodowego

Wynikom badania z pewnością warto się przyjrzeć. Jednocześnie jednak trzeba mieć na uwadze, że to, co respondenci deklarują w wywiadzie telefonicznym, może być dalekie od działań w prawdziwym życiu.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies