Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pierwsza farma słoneczna Taurona stanie w miejscu, w którym kiedyś była węglówka

Grupa zapowiada, że ma cały program rozwoju fotowoltaiki na terenach poprzemysłowych

Pod koniec ubiegłego roku Tauron informował, że postawi swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim. Teraz plan nieco się zmienia i grupa zapowiada, że najszybciej zbudowana zostanie elektrownia słoneczna na Śląsku. Będzie mieć moc 5 MW. Stanie na terenie, który kiedyś zajmowała węglowa Elektrownia Jaworzno I.

Przeczytaj też: Za chwilę koniec zakazu wstępu do lasu. Na co uważać?

Projekt w Jaworznie ma być elementem szerszego programu rozwoju fotowoltaiki pod nazwą „Tauron PV”. Powstaną łącznie instalacje o mocy 75–150 MW. Cały plan obejmuje pięć projektów o różnym stopniu zaawansowania i mocy. Są one planowane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji – głównie terenach po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych.

Jaworznicki projekt będzie współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. WFOŚiGW udzieli preferencyjnej pożyczki. Jej wielkości nie podano, ale wiadomo, że możliwe będzie jej częściowe umorzenie (do 3 mln zł). Po spełnieniu warunków umowy Tauron Wytwarzanie będzie mógł wykorzystać umorzoną kwotę na sfinansowanie kolejnej proekologicznej inwestycji.

Obecnie trwają prace projektowe. Zakończenie inwestycji planowane jest jeszcze w tym roku. Zrealizują ją spółki z grupy Tauron.

Przeczytaj też: Węglowe turbulencje w Tauronie

Nowa instalacja słoneczna wpisuje się w tzw. Zielony zwrot Taurona – przyjętą w maju ub.r. aktualizację strategii grupy. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies