Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Szybciej będzie przybywać instalacji słonecznych w szkołach. BOŚ ma dla nich specjalny kredyt na fotowoltaikę

Przy współpracy z KAPE szkoły będą mogły spłacać kredyty z pieniędzy zaoszczędzonych dzięki OZE

Bank Ochrony Środowiska i Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE) rozpoczęły współpracę, której celem jest wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) na terenie szkół nadzorowanych przez samorządy.

Przeczytaj też: Energetyka słoneczna jeszcze nigdy nie rosła tak szybko

Szkołom chcącym założyć własne instalacje fotowoltaiczne na dachach BOŚ zapewni specjalne warunki kredytowania. Jednocześnie dzięki współpracy z KAPE kredyty spłacać będzie można w coraz bardziej popularnej formule ESCO (skrót od (Energy Saving Company). Polega ona na tym, że zadłużenie spłaca się z oszczędności uzyskanych po zrealizowaniu inwestycji.

W komunikacie prasowym BOŚ podkreśla swoje zaangażowanie w rozwój sektora OZE w Polsce. – Sfinansowane przez BOŚ farmy wiatrowe mają istotny, bo 20-procentowy udział w krajowej produkcji czystej energii. Od 2019 roku proponujemy gminom finansowe wsparcie w realizacji działań komplementarnych z rządowym programem „Czyste Powietrze”, w tym w termomodernizacji i wymianie systemów ogrzewania na ekologiczne. Nawiązanie współpracy z KAPE to kolejna inicjatywa wpisująca się w rządowe projekty zmierzające do podniesienia efektywności energetycznej i poprawy jakości życia Polaków poprzez dbałość o środowisko naturalne – mówi cytowany w komunikacie prezes BOŚ, Bogusław Białowąs.

Przeczytaj też: Stan przedzawałowy w polskim górnictwie

KAPE przeprowadzi analizy opłacalności omawianych przedsięwzięć, uwzględniając formułę rozliczeń inwestycji w formule ESCO. Będzie również świadczyć usługi dotyczące monitorowania zużycia energii w szkołach i innych obiektach należących do samorządów.

Banki coraz chętniej finansują rozwój OZE i są w stanie zaoferować korzystne warunki. Dwa dni wcześniej mBank poinformował o przeznaczeniu dodatkowego miliarda złotych na kredyty na fotowoltaikę i farmy wiatrowe. Z kolei Pekao w lutym zapowiedział wprowadzenie preferencyjnej pożyczki na ekologiczne projekty.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies