Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGE pozyskała 1000 hektarów gruntów pod elektrownie słoneczne

Na tych terenach może powstać fotowoltaika o mocy przeszło 500 megawatów

PGE pozyskała ponad tysiąc hektarów gruntów pod instalacje fotowoltaiczne – oglosiła spółka w komunikacie prasowym. Największe projekty zostaną realizowane w województwach: lubelskim i lubuskim. Ich łączna moc może sięgnąć ponad 500 MW. Dla porównania na koniec stycznia br. łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce osiągnęła niespełna 1500 MW.

Przeczytaj też: Kryzys klimatyczny zagraża życiu ludzi, ostrzega JP Morgan

PGE podpisała umowy dzierżawy gruntów z blisko stu podmiotami. Są to zarówno prywatni właściciele, jak i jednostki samorządu terytorialnego. PGE Energia Odnawialna, odpowiedzialna za rozwój fotowoltaiki w ramach grupy (Program PV), nawiązała również współpracę z wieloma instytucjami i przedsiębiorcami, w tym z dużymi państwowymi firmami, takimi jak Grupa Azoty, PKP i KGHM Polska Miedź. Pod inwestycje fotowoltaiczne trafią też tereny należące do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, np. ok 100 ha nieużytków położonych przy Elektrowni Bełchatów.

– W PGE rozwijamy zielony kierunek i do 2030 roku zamierzamy zbudować instalacje fotowoltaiczne o mocy 2,5 GW co umocni naszą pozycję lidera na rynku OZE w Polsce – mówi Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Wśród planowanych inwestycji są z jednej strony małe, jednomegawatowe projekty takie jak: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2, które wygrały ostatnią, grudniową aukcję na sprzedażenergii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Z drugiej strony Grupa Kapitałowa PGE jest zainteresowana instalacjami o mocy nawet ponad 100 MW. Takie możliwości daje m.in. rozwijana etapowo inwestycja na terenach Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

Przeczytaj też: mBank przeznaczy 2 mld zł na finansowanie OZE

PGE wyszukuje płaskie, niezacienione działki o powierzchni minimum dwóch hektarów. Chodzi o tereny nieprzydatne rolniczo, z bezpośrednim dostępem do drogi i stacją lub linią elektroenergetyczną znajdującą się w jej najbliższym otoczeniu. Spółka cały czas poszukuje kolejnych chętnych do współpracy przy dzierżawie gruntów.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies