Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Co możesz zrobić dla klimatu? Zamiast wanny wybierz prysznic i oszczędzaj wodę

Prysznic pozwala ograniczyć zużycie wody, zwłaszcza tej gorącej, do której ogrzania zużywa się dużych ilości energii

Wedle obiegowej opinii podczas kąpieli w wannie zużywa się nawet 150 litrów wody, podczas gdy pod prysznicem mniej niż 50. W praktyce bywa z tym różnie. Większość zwolenników wanny nie napełnia jej bowiem po brzegi, dzięki czemu zużywa się mniej wody. Z kolei osoby preferujące prysznic potrafią spędzać pod nim bardzo dużo czasu, przez co zużycie wody rośnie.

Przeczytajcie także: Służbowa podróż po kraju? Wybierz pociąg

Warto jednak zwrócić uwagę, że racjonalne korzystanie z prysznica pozwala znacznie zmniejszyć zużycie wody. Szacuje się, że podczas pięciominutowej kąpieli pod natryskiem zużywa się jej 30-40 litrów. Zatem osoba kąpiąca się codziennie zużywa w ciągu miesiąca nawet w przybliżeniu metr sześcienny wody. A że do mycia potrzebujemy jej w odpowiedniej temperaturze, w grę wchodzi również zużycie energii do jej ogrzania i transportu. Dlatego jeśli chcesz zrobić coś dla klimatu i środowiska, zrezygnuj z kąpieli w wannie na rzecz prysznica i nie przesiaduj pod nim godzinami.

Warto zwrócić uwagę, że prysznic w porównaniu do wanny ma też wiele innych zalet. Po pierwsze o wiele łatwiej zadbać o jego czystość. Wanna wymaga częstego mycia, co dodatkowo zwiększa zużycie wody. Ponadto eksperci wskazują, że zbyt długie przesiadywanie w wodzie wysusza skórę, nawet jeśli używa się olejków nawilżających. Dodatkowo podkreśla się, że prysznic jest korzystniejszy ze względów higienicznych – w wannie brud trafia do wody i z powrotem osadza się na ciele.

Przeczytajcie także: Kupujesz samochód? Zrezygnuj z SUV-a

Co możesz zrobić dla klimatu to cykle artykułów, w których redakcja green-news.pl radzi co każdy z nas może zrobić w codziennym życiu, by mniej szkodzić planecie i zmniejszać swój wpływ na ocieplenie klimatu. Staramy się, by nasze rady były łatwe do zastosowania i nie wpływały w sposób znaczący na komfort życia. Wszystkie teksty z naszego cyklu Co możesz zrobić dla klimatu znajdziecie pod tym linkiem.

Fot. Wikipedia CC BY-SA 3.0

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies