Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pierwsza taka emisja w Polsce. PKO Bank Hipoteczny sprzeda tzw. zielone listy zastawne

Pieniądze pozyskane z tej emisji zostaną przeznaczone m.in. na finansowanie energooszczędnych budynków mieszkalnych

Budowa efektywnych energetycznie budynków, w tym także mieszkalnych, to jeden ze sposobów na obniżenie emisji dwutlenku węgla. Ważny szczególnie w Polsce, gdzie wciąż większość energii elektrycznej i ciepła pochodzi ze spalania węgla. Banki mogą stymulować rozwój energooszczędnego budownictwa finansując odpowiednie inwestycje. Stąd warto odnotować dzisiejszy komunikat PKO Banku Hipotecznego.

Przeczytajcie także: Oto trzy ostatnie banki z Polski finansujące projekty węglowe

Jak podano przed chwilą w informacji prasowej, PKO BH wyemituje pierwsze w Polsce tzw. zielone listy zastawne. To rodzaj obligacji, z których wpływy wykorzystywane są do udzielania kredytów hipotecznych na energooszczędne nieruchomości mieszkaniowe. Zielone obligacje, z których finansowane są różne przedsięwzięcia służące ochronie środowiska, nie są na polskim rynku zupełną nowością. Emituje je nawet polski rząd. Ale PKO BH deklaruje, że jego zielone listy zastawne do finansowania celów określonych jako mieszkaniowe, są pierwszą tego typu emisją na polskim rynku.

Przeczytajcie także: PKO promuje Ekopożyczkę

PKO BH wyemituje zielone listy zastawne o wartości 250 mln zł. Ich termin zapadalności ustalono na 30 września 2024 roku. Emisja kierowana jest inwestorów profesjonalnych, czyli głównie innych instytucji finansowych. Listy emitowane przez PKO Bank Hipoteczny jako pierwsze w Polsce otrzymały certyfikację międzynarodowej organizacji Climate Bonds Initiative, potwierdzającą spełnienie standardów zieloności określonych w porozumieniu paryskim.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies