Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Minister klimatu zapowiada nową wersję programu „Czyste powietrze”

Ułatwienia w programie zostaną przedstawione do końca marca. Chodzi głównie o usprawnienie procesu składania wniosków

Antysmogowy program „Czyste powietrze” ruszył we wrześniu 2018 roku. Do tej pory złożono 118 tys. wniosków na kwotę przekraczającą 2,4 mld zł. To nadal niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, że planowana wartość całego programu to ponad 100 mld zł, a inwestycje trzeba przeprowadzić w czterech milionach budynków. Celem jest termomodernizacja domów jednorodzinnych i wymiana źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne.

Przeczytaj też: Energetyka słoneczna jeszcze nigdy nie rosła w Polsce tak szybko

Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiada działania, które miałyby usprawnić zbieranie wniosków i przyspieszyć walkę ze smogiem.

– Przeprowadziliśmy audyt programu. Rozmawiałem z przedstawicielami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, wojewódzkich funduszy, ekspertami i organizacjami pozarządowymi o tym, jak można usprawnić program. Jedną z głównych kwestii, które wymagają poprawy, jest według nas zbyt skomplikowany wniosek o dotacje. Chcemy sprawić, by był on bardziej przyjazny dla beneficjentów, łatwiejszy w wypełnieniu – powiedział Kurtyka w rozmowie z PAP.

Wyjaśnił, że część wymaganych dokumentów, jakie trzeba było wcześniej dołączyć do wniosku o dofinansowanie, zostanie teraz zastąpiona oświadczeniami. Ubędzie też informacji technicznych, które trzeba było dotychczas podawać we wniosku, bo okazało się, że to spory problem dla ubiegających się o dopłaty.

– Beneficjenci będą mogli część niezbędnych informacji przekazać za pomocą oświadczeń, które zostaną zweryfikowane w kolejnym etapie. Nie będzie się to odbywało – jak dotychczas – na poziomie wojewódzkich funduszy – zapowiedział Kurtyka. Ma to znacząco skrócić czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku.

Drugą zapowiedzianą przez Michała Kurtykę nowością jest umożliwienie składania wniosków przez internet, na stronie gov.pl. W taki sposób zbierane są wnioski o dofinansowania do fotowoltaiki w ramach programu „Mój prąd”. Najwyraźniej rozwiązanie to się sprawdziło. Również sam program dopłat do instalacji słonecznych jest o wiele prostszy i cieszy się większym zainteresowaniem. Od 13 stycznia trwa drugi nabór. W pierwszym dofinansowano 17,5 tys. instalacji fotowoltaicznych.

Przeczytaj też: Nigdzie w Europie nie spala się tyle węgla, co w Polskich domach

Trzecim ułatwieniem zapowiadanym przez ministra klimatu jest umożliwienie ubiegania się w programie Czyste powietrze o zwrot pieniędzy za termomodernizacje zrealizowane do sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku. Obecnie jest tak, że aby uzyskać dopłatę, trzeba najpierw złożyć wniosek, a dopiero potem można ocieplać dom czy wymieniać piec.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies