Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Porsche otworzył najpotężniejszy w Europie park ładowania samochodów elektrycznych

Instalacja w Lipsku jest w pełni zasilana energią pochodzącą z odnawialnych źródeł

Park nosi nazwę Porsche Turbo Charging, a łączna moc zainstalowanych w nim ładowarek to około 7 MW. Kierowcy, którzy odwiedzą to miejsce, mogą liczyć zarówno na punkty ładowania o mocy 22 kW (prąd przemienny), jak i superszybkie ładowarki o mocy 350 kW (prąd stały). Nie wszystkie dostępne na rynku auta elektryczne są w stanie wykorzystać szybkość oferowaną przez superszybkie wszystkie dostępne dzisiaj na rynku auta elektryczne, ale zrobią z nich użytek np. właściciele Porsche Taycan.

Przeczytaj też: Szef Porsche: od motoryzacji elektrycznej nie ma odwrotu

Z ładowarek korzystać mogą nie tylko kierowcy jeżdżący Porsche czy innymi autami koncernu Volkswagen, do którego należy luksusowa marka pojazdów. Obiekt działa przez całą dobę i obsługuje wszystkie samochody. Do końca marca potrwać mają testy infrastruktury i za szybkie ładowanie przez te kilka tygodni nie trzeba będzie płacić, co z pewnością spodoba się nie tylko lokalnym użytkownikom, ale i kierowcom pokonującym trasę Wschód-Zachód, na której leży Lipsk.

Firma zapewnia, że już teraz jest w stanie umilić czas klientom, zapraszając ich do swojego muzeum, sklepu czy punktu obsługi. Jednak oferta ma być rozszerzana. Wypada przy tym podkreślić, że korzystając z szybkich ładowarek akumulator już dziś można napełnić naprawdę szybko: zaledwie pięciominutowy proces ma dostarczać tyle energii, by dało się przejechać nawet 100 km. To rynkowy standard, w kierunku którego zmierza już rynek. W innym projekcie Volkswagen i koncern energetyczny E.On będą dostarczać na rynek szybkie ładowarki, dzięki którym kwadrans ładowania zwiększy zasięg auta o 200 kilometrów.

Przeczytaj też: Francuzi i Niemcy za 5 mld euro wybudują fabryki baterii do aut elektrycznych

Warto przypomnieć, że w Polsce koncern Volkswagen podpisał umowę z PGE oraz Stowarzyszeniem Dealerów, w ramach której będą powstawać ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Infrastruktura będzie uruchamiana przy salonach sprzedaży pojazdów marek należących do Volkswagen Group Polska. W ciągu najbliższych 2 lat powinno się pojawić do 300 takich punktów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies