Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Koniec tolerancji dla wielkich koncernów? Kolejne firmy pozywane za ignorowanie spraw klimatu

Brak śniegu i fale upałów rozsierdziły niedawno władze Grenoble, które pozwały francuski Total. Dołącza do ExxonMobil, który toczy sądową batalię z władzami stanu Massachusetts

Petrochemiczny gigant Total został pozwany we Francji przez kilkanaście samorządów i szereg organizacji pozarządowych za zbyt małe zaangażowanie w kwestię przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W ich gronie znalazło się Grenoble, którego burmistrz poskarżył się, że mieszkańcy miasta każdego roku zmagają się z falami upałów, a śnieg zimą staje się w ich kurorcie rzadkim zjawiskiem. Dla miasta goszczącego w przeszłości Zimowe Igrzyska Olimpijskie i stanowiącego jeden z symboli Alp, rzeczywiście jest to problem.

Przeczytaj też: ExxonMobil na celowniku

Koncerny naftowe muszą się mierzyć z coraz większą falą krytyki. Jeszcze kilka lat temu występowali przeciw nim głównie aktywiści, teraz opór przybiera na sile. Pisaliśmy niedawno w green-news.pl, że brytyjski fundusz emerytalny Brunel Pension Partnership o aktywach wartych około 30 mld funtów zapowiedział, iż będzie zwalniał menedżerów inwestycyjnych, którzy ignorują kryzys klimatyczny. Banki wycofują się z finansowania „brudnych” projektów, a zielone rozwiązania zaczyna promować część polityków. Potrzebę zmian powoli dostrzega też opinia publiczna.

Total widnieje na liście głównych winnych kryzysu klimatycznego i nie zmieni tego decyzja Francuzów o wystąpieniu z American Fuel and Petrochemical Manufacturers, czyli najpotężniejszej na świecie paliwowej organizacji lobbingowej. Chociaż koncern przekonuje, że wydał już miliardy dolarów na projekty związane z zieloną energią, chociaż zapewnia, że zamierza ograniczać emisję gazów cieplarnianych i szkodliwość swoich produktów, to przez kolejne dekady firma będzie negatywnie oddziaływać na planetę.

Z dużo poważniejszymi zarzutami mierzy się ExxonMobil, któremu zarzuca się, że mając pełną wiedzę na temat środowiskowych skutków swojej działalności, ukrywał prawdę i inwestował ze szkodą dla klimatu i udziałowców. Koncernowi udało się dotychczas odeprzeć prawne zarzuty postawione przez prokuraturę generalną stanu Massachusetts, jednak sprawa rozbiła się o kwestie wyłącznie formalne. Przyczyniania ExxonMobil do zmian klimatu nikt nie kwestionuje, co można znaleźć nawet w opinii amerykańskiego sądu.

Przeczytaj też: Koncerny naftowe przemalowują się na zielono

Cieszyć powinno zatem to, że wielkie korporacje w końcu czują presję i nie są to wyłącznie naciski grupki ekologów. Możliwe, że to skłoni je do podejmowania coraz bardziej ambitnych wyzwań, szybszego działania na rzecz zielonej gospodarki, a docelowo naprawienia tego, co zniszczyły. Taką deklarację złożył niedawno Microsoft.

Przeczytaj też: Rząd ma pomysł na rozładowanie węglowej górki: centralny magazyn węgla

Warto przypomnieć, że w Polsce podobna sprawa wypłynęła już pół roku temu: Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi poinformowała wówczas, że złożyła w Sądzie Okręgowym w Łodzi pozew przeciwko właścicielowi Elektrowni Bełchatów, spółce Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). Fundacja chce w ten sposób doprowadzić do wydania przez sąd zakazu spalania węgla w wielkiej elektrowni. Biorąc to wszystko pod uwagę, można zakładać, że spraw tego typu będzie przybywać. Pytaniem otwartym pozostaje, jak będą one rozstrzygane.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies