Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nielegalna wycinka drzew – obejrzyj filmowy dokument telewizji Arte

Jest na tyle źle, że w walkę z nielegalną wycinką drzew włączać musi się agencja Interpol. Francuska telewizja przygotowała serię czterech materiałów o ludziach usiłujących powstrzymać niszczenie lasów w Europie. Można je zobaczyć za darmo online

Las jest domem dla wielu roślin i zwierząt. Dostarcza ludziom drewno, magazynuje wodę i spowalnia zmiany klimatu. Lasy na całym świecie są zagrożone ze względu na nielegalną wycinkę drzew czy pożary. Przybywa jednak ludzi, którzy zdają sobie sprawę ze skali zagrożeń i są gotowi walczyć o ochronę lasów.

Francuska telewizja Arte przygotowała serię materiałów filmowych pokazujących bohaterów, którzy angażują się w działania przeciwko nadmiernej, czasem nielegalnej eksploatacji obszarów leśnych w Rumunii, w Karpatach na Ukrainie, we Francji, Niemczech i Finlandii.

Przeczytaj też: Amazonia. Zielone płuca Ziemi w ogniu

W walkę z nielegalną wycinkę angażują się organizacje pozarządowe, np. WWF, media, a nawet agencja Interpol. Niespełna półgodzinny dokument Arte „Walka z nielegalną wycinką drzew - ratujmy nasze lasy” pokazuje realia pracy Johannesa Zahnena z WWF, który wydał wojnę mafii drzewnej. Jest ona szczególnie aktywna w Karpatach. By uporządkować stan wiedzy, WWF i Interpol zorganizowały konferencję w Bukareszcie.

Nielegalna wycinka w puszczach Europy Wschodniej to kompleksowy problem. Prowadzą ją zarówno biedni, by zapewnić sobie opał na zimę, jak i – na dużo większą skalę i dla zysku – zorganizowane grupy przestępcze i wielkie koncerny.

Przeczytaj też: Tak człowiek niszczy planetę

„Walka z nielegalną wycinką drzew - ratujmy nasze lasy” jest jednym z czterech minidokumentów filmowych, które Arte udostępnia bezpłatnie do połowy kwietnia 2020 roku. Opublikowane zostały w wersji niemieckojęzycznej, ale z polskimi napisami. Możesz wejść na stronę Arte.tv lub obejrzeć filmik klikając w okienko poniżej.

Dzięki współpracy green-news.pl z Arte.tv powstał jeden z pierwszych materiałów w nowej sekcji „Zielona kultura”, którą właśnie uruchmiliśmy. Na razie oprócz tekstu o lasach znajdziesz, w niej m.in. dwa materiały o polskiej noblistce Oldze Tokarczuk, która pokazała, że zielona strona mocy jest jej bardzo bliska. Już wkrótce w tej samej sekcji pojawi się recenzja książki „Pożegnanie z plastikiem”, nad którą green-news.pl objął patronat medialny.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies