Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Łódzki startup opracował bakterię, która zastąpi tradycyjne filtry UV

Nowe rozwiązanie w przeciwieństwie do obecnie znanych kremów ma być rozwiązaniem przyjaznym dla użytkowników i środowiska

Osoby interesujące się zdrowym stylem życia i ochroną środowiska mogą ostatnio poczuć się trochę zdezorientowane, jeśli chodzi o sposoby ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym. W skrócie jest tak: słońce szkodzi, przyspiesza starzenie skóry. Żeby się przed tym chronić, lekarze zalecają używanie filtrów. Środki te sprzedawane są już w wielu różnych postaciach: kremy, pianki, sztyfty. Z biegiem czasu okazuje się, że nie rozwiązują problemu w całości, a dodatkowo są szkodliwe dla środowiska, a nawet dla używających ich osób.

Przeczytaj też: Popularność SUV-ów przyczyną wzrostu emisji

Jak to możliwe? Część badań wskazuje, że tradycyjne filtry przeciwsłoneczne mogą powodować uszkodzenia DNA i – paradoksalnie – zwiększać ryzyko raka skóry, gromadzić się w tkankach ludzkich i powodować reakcje alergiczne. Dodatkowo przyczyniają się do niszczenia raf koralowych i degradacji ekosystemu morskiego. Szacuje się, że tylko w 2019 roku sprzedano aż 1,2 mld sztuk kremów do opalania o składzie, który może wzbudzać wątpliwości ekspertów. Oznacza to, w ciągu roku do ekosystemu morskiego trafi ok. 700 20-tonowych ciężarówek wypełnionych balsamem do opalania. Dlatego coraz częściej władze kurortów turystycznych zakazują stosowania niektórych filtrów UV. Tak zrobiły m.in Hawaje, Floryda, Palau, Bonaire, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

Rozwiązaniem wszystkich tych bolączek może dysponować starup z Łodzi – UVera. Wykorzystuje naturalnie występującą w przyrodzie bakterię do stworzenia środka będącego w stanie pochłonąć pełne spektrum promieniowania UV, zapewniając ochronę skóry i jednocześnie eliminując zagrożenia zdrowotne oraz zanieczyszczenie środowiska.

Przeczytaj też: Ta bakteria pomoże usuwać nadmiar CO2 z atmosfery?

UVera wzięła udział w konkursie EIT Health InnoStars pokonując 115 konkurentów. Startup dostał 25 tys. euro na dalszy rozwój technologii, wsparcie mentoringowe i doradztwo biznesowe, a także dostęp do największego europejskiego partnerstwa publiczno-prywatnego EIT Health.
EIT Health to organizacja nonprofit, działającą z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. Konkurs InnoStars Awards przeznaczony jest dla startupów rozwijających produkty i usługi z obszarze medycyny i opieki zdrowotnej, będące na wczesnym etapie rozwoju.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies