Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Unia zwiększa wydatki na zieloną transformację

Jest decyzja w sprawie przyszłorocznego budżetu UE. Klimat coraz wyżej na liście priorytetów

Rada i Parlament Europejski osiągnęły w poniedziałek późnym wieczorem porozumienie w sprawie budżetu UE na 2020 r. Łączna kwota do rozdysponowania to 153,6 mld euro – o 3,4 proc. więcej niż w br. Wysoko na agendzie jest konkurencyjność gospodarki, miejsca pracy, solidarność, ale również działania w dziedzinie klimatu stały się priorytetowe. W przyszłym roku UE przeznaczy na nie 21 proc. budżetu.

Przeczytaj też: Polska nadal ma za mało OZE

Mocno rosną w przyszłym roku wydatki na unijny program Horyzont 2020. To największe w historii UE działanie na rzecz badań i innowacji, które jednocześnie przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych. W 2020 r. budżet programu zostanie wsparty kwotą aż 13,49 mld euro (o prawie 9 proc. więcej niż w br.). O 5,6 proc., do 589,6 mln euro wzrosną środki przeznaczone na program LIFE na rzecz środowiska i zmian klimatu. Mocno dofinansowany zostanie też program „Łącząc Europę”, w którym postawiono na wspieranie rozwoju unijnej infrastruktury, w tym rozbudowę międzynarodowych połączeń transgranicznych.

Przeczytaj też: Polska będzie mieć pierwsze ministerstwo klimatu

Przyszłoroczny budżet jest o tyle ważny, że przygotowuje UE na przejście do kolejnej perspektywy budżetowej – lata 2021-2027. Środki z tej puli w jeszcze większym stopniu będą przeznaczone na środowisko i ochronę klimatu. Polski rząd mocno ostrzy sobie zęby na wsparcie w tych latach, uzależniając poparcie dla unijnej polityki klimatycznej, o czym premier Morawiecki powiedział choćby w swoim drugim expose.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies