Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Morska farma wiatrowa RWE zaopatrzy kilku odbiorców przemysłowych w Niemczech

Niemiecki koncern energetyczny dostarczy około 1000 gigawatogodzin zielonej energii rocznie głównym firmom przemysłowym w kraju

RWE Supply & Trading podpisał w tym tygodniu umowy z kilkoma firmami przemysłowymi w Niemczech. Wśród nich znajduje się kurierski przewoźnik – DHL, producent tworzyw sztucznych – Ensinger, dostawca specjalistycznych surowców chemicznych – Evonik, operator parku przemysłowego we Frankfurcie nad Menem – Infraserv Höchst, a także czołowy producent stali – Thyssenkrupp Steel Europe i międzynarodowy operator telefonii komórkowej – Vodafone. Wcześniej podpisano także kontrakty PPA ze spółkami Grupy Schwarz, która jest właścicielem sieci handlowych Lidl i Kaufland.

Przeczytaj także: RWE z decyzją środowiskową na kabel dla morskiej farmy wiatrowej. Kto jeszcze czeka na rozstrzygnięcia?

RWE podaje, że podpisane ostatnio umowy PPA pozwolą na sprzedaż łącznie 1000 GWh rocznie czystej energii z wiatru morskiego. Prąd ma pochodzić z leżącej na Morzu Północnym farmy wiatrowej Kaskasi o łącznej mocy 342 MW. Taka moc wystarczy do zasilenia w ciągu roku 400 tys. gospodarstw domowych. Farma Kaskasi działa w ramach większego kompleksu, który obejmuje inne parki wiatrowe RWE, m.in. Amrumbank i Nordsee Ost.

Pierwsze dostawy do firm przemysłowych rozpoczną się w 2026 roku, a kolejne w latach 2027-2028. Większość kontraktów – jak zapewniają przedstawiciele niemieckiego koncernu energetycznego – obejmuje 10-letnią sprzedaż energii.

Podpisane przez RWE umowy PPA oraz ich łączny wolumen świadczą o ogromnym zapotrzebowaniu przemysłu niemieckiego na zieloną energię. Są też przykładem międzysektorowej kooperacji, której celem jest zarówno wzmocnienie dotychczasowych relacji biznesowych, jak również współpraca w dążeniu do celów klimatycznych.

Przeczytaj także: Respect Energy kieruje się na Bałkany. Ma porozumienie z państwową spółką z Czarnogóry

Dla przykładu, Vodafone odpowiadał wcześniej za wdrożenie sieci 2G/LTE/5G na terenie farmy Kaskasi. Umożliwia to łączność pracujących na morzu techników, a także będzie wykorzystywane do komunikowania się przy prasy z dronami. Z kolei pozyskiwana z farmy wiatrowej Kaskasi energia (250 GWh rocznie) będzie wykorzystywana przez operatora do zasilania 12 tys. stacji telefonii komórkowej 5G.

Wprowadzamy nowoczesną sieć 5G na morze, aby wspierać wytwarzanie energii wiatrowej w Niemczech. Jednocześnie wykorzystujemy energię wiatrową z morza, aby komunikacja mobilna w Niemczech była bardziej zrównoważona. Jeśli chcemy wspierać transformację energetyczną poprzez cyfryzację, to sami musimy dawać dobry przykład i dlatego obsługujemy naszą sieć w 100 procentach z odnawialnych źródeł energii – stwierdził Philippe Rogge, dyrektor generalny Vodafone Germany.

W podobnym tonie wypowiadaja się przedstawiciele Thyssenkrupp Steel Europe. Stalowy gigant w ramach 10-letniej umowy pozyska 112 GWh energii rocznie.

Przeczytaj także: Szwedzi zazielenią stal. Projekt H2 Green Steel pochłonie miliardy euro, ale jest nam potrzebny

Partnerstwo z RWE jest dla naszej spółki ważnym elementem strategii energetycznej w ramach projektu transformacji tkH2Steel. Jego celem jest zrównoważona produkcja stali, która ma się stać neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Energia odnawialna jest kluczowym elementem naszej strategii transformacji, obok wykorzystania wodoru – wyjaśnia dr Arnd Köfler, dyrektor ds. technologii w Thyssenkrupp Steel.

Jak dodaje, współpraca z RWE jest pierwszym elementem na drodze do realizacji strategii transformacji elektrycznej w projekcie tkH2Steel. Zawierając tę umowę PPA, producent stali robimy krok na drodze do produkcji neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. O planach producenta pipsaliśmy w Green-News w artykule pt. „Zielona” stal coraz bliżej. Inwestor ma wszystkie zgody, Thyssennkrupp dostarczy elektrolizery.

RWE posiada portfel morskich farm wiatrowych w Niemczech o łącznej mocy około 1,2 GW. Są one zlokalizowane zarówno na Morzu Północnym, jak i na Morzu Bałtyckim. Cztery kolejne farmy zlokalizowane na Morzu Północnym, których łączna moc sięga ok. 1,6 GW, rozpoczną eksploatację odpowiednio w latach 2027 i 2029.

foto: RWE, materiały prasowe

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies