Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Google przyspiesza inwestycje w zieloną energię

Informatyczny gigant zainwestował w odnawialne źródła energii w Holandii, Polsce, Włoszech i Belgii. Dzięki temu do europejskich sieci podłączonych zostanie ponad 700 MW zielonej mocy

Inwestycje w odnawialne źródła energii to sposób Google na zmniejszenie emisyjności biznesu. Ambicją koncernu jest przejście do 2030 roku wyłącznie na energią odnawialną.

Przeczytaj także: YouTube zarabia na dezinformacji. Zyski idą w miliony dolarów rocznie

Podpisane ostatnio przez Google umowy przyczynią się do budowy 715 MW nowych mocy w energetyce odnawialnej. W Holandii Google zawarł umowę na odbiór energii z dwóch morskich farm wiatrowych, tym samym wspierając budowę instalacji HKN V i HKW VI o łącznej mocy 478 MW (obie powstają bez wsparcia państwa). Inwestycję realizuje powołane przez firmę paliwową Shell i holenderskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Eneco joint venture spółek Crosswind i Ecowende Consortia. To największa w dotychczasowej historii Google umowa typu PPA (Power Purchase Agreemend, umowa na zakup energii; formuła ta coraz częściej stosowana jest w branży OZE).

Firma ogłosiła również zawarcie mniejszych umów PPA na odnawialne źródła energii we Włoszech, Polsce i Belgii. Google poinformował o inwestycji w Polsce także na swoim polskim profilu w platformie X (dawny Twitter)

O strategicznym partnerstwie Google Cloud i spółek należących do Zygmunta Solorza pisaliśmy w tekście „Farma wiatrowa Polsatu zasili Google w Polsce. Grupy podpisały kontrakt.

Po pierwszej umowie PPA w Polsce, którą Google Cloud podpisał w ubiegłym roku z Grupą Polsat Plus, firma ogłosiła dwie kolejne umowy, tym razem z GoldenPeaks Capital. Umowy wesprą inwestycje w farmy słoneczne o mocy 106 MW. Czysta energia ze słońca trafi do sieci w 2025 roku umożliwiając zasilanie biur i polskiego centrum danych Google w 90 proc. w oparciu o energię bezemisyjną.

Przeczytaj także: Morskie wiatraki z nowym napędem. Brytyjska spółka zainwestuje ogromną sumę w ich rozwój

Zasilanie z OZE stanie się także faktem na rynku włoskim. Tam Google podpisał pierwszą umowę typu PPA. W jej ramach zainwestuje we wsparcie projektu lądowej farmy wiatrowej o mocy 47 MW należącej do firmy ERG. Po uruchomieniu tej farmy w 2025 roku biura informatycznego giganta w Mediolanie i Turynie oraz działalność związana z usługami chmurowymi w tym kraju będzie opierała się w 90 proc. o bezemisyjną energię.

Google poinformował jednocześnie o dwóch nowych umowach PPA w Belgii. Zgodnie z obecnymi prognozami umożliwią one biurom i centrom danych w tym kraju przejście w 2024 roku na energię bezemisyjną w 85 proc. W ramach tych umów PPA Google pomaga firmom Aspiravi i Luminus w realizacji 11 nowych lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 84 MW.

„Postrzegamy te działania jako wkład w większe zmiany prowadzące do dekarbonizacji światowych sieci energetycznych. Jednocześnie są one częścią naszego ambitnego planu przeniesienia naszych centrów danych i kampusów biurowych na całym świecie na całodobowe korzystanie z energii bezemisyjnej (CFE) do 2030 roku.” – napisał Google w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Google deklaruje nie tylko dalsze inwestycje w OZE, ale także testowanie nowych pomysłów wspierających zmiany w sektorze energetycznym. Działania te chce uzupełnić wdrożeniem nowego podejścia polegającego na zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej przez centra danych w okresach wysokiego obciążenia lokalnych sieci. Obejmuje to na przykład odłożenie zadań obliczeniowych, które nie są pilne, na później lub przekierowanie ich do innych lokalizacji, bez negatywnego wpływu na świadczenie usług.

Foto: Freepik

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies